Reklama

Ucieczka do wolności

Ucieczka do wolności

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Swoją rezygnacją papież Benedykt pokazał, że nie są aż tak ważne osobiste losy tego, kto pełni urząd Piotrowy, ważna jest historia zbawienia, która się nadal toczy.
C

Czym jest papiestwo? W chwili wyboru na papieża Benedykt XVI tak mówił o swoich uczuciach: „Przyszła mi do głowy myśl o gilotynie: oto teraz ostrze spada i mnie trafia” („Światłość świata”, rozmowy z Peterem Seewaldem).
Gilotyna to symbol radykalnego cięcia – coś się nieodwołalnie skończyło. Mogłoby się komuś wydawać, że zostanie papieżem to spełnienie marzeń i zrealizowanie największych ambicji – przecież wyżej nie można już w Kościele awansować. Bardzo osobista wypowiedź Papieża pokazuje jednak, że jeśli chcesz wejść na ten urząd, musisz się zdecydować na pewien rodzaj umierania. Ileś tam rzeczy i spraw zostanie automatycznie uciętych – jak gilotyną. Z drugiej strony, jest to przyjęcie odpowiedzialności, której rozmiar trudno nam sobie wyobrazić, bo dotyczy ona całego Kościoła. Zatem: i nowy ciężar, i odcięcie od wielu spraw, do których człowiek się przyzwyczaił i nie...

10609

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]