Reklama

Trzecia siostra

Trzecia siostra

21.08.2012
Czyta się kilka minut
Anne Brontë: AGNES GREY; LOKATORKA WILDFELL HALL

„Wichrowe wzgórza” Emily Brontë (1818–1848) i „Dziwne losy Jane Eyre” jej starszej siostry Charlotte (1816–1855) miały u nas wiele wydań, a niezwykłe rodzeństwo z hrabstwa Yorkshire doczekało się nawet świetnej polskiej biografii autorstwa Anny Przedpełskiej Trzeciakowskiej („Na plebanii w Haworth”). Dopiero teraz jednak poznajemy dzieło najmłodszej z sióstr, Anne (1820–1849) – i to od razu obie powieści, które zdążyła napisać w ciągu swego krótkiego, przerwanego przez gruźlicę życia.

Córki pastora z odległej północnoangielskiej prowincji wstąpiły na scenę literacką pod męskimi pseudonimami, ogłaszając w 1846 roku wspólny tom wierszy: „Poems by Currer, Ellis, and Acton Bell”. Tych samych pseudonimów użyły rok później przy debiucie prozatorskim. Pierwsza powieść Actona Bella, czyli Anne, ukazała się razem z „Wichrowymi wzgórzami” Ellisa-Emily.

„Agnes...

4047

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]