Ładowanie...
Ton średniowiecza

JAKUB PUCHALSKI: Czym muzyka średniowiecza ma być dla dzisiejszego słuchacza? AGNIESZKA BUDZIŃSKA-BENNETT: Koncerty średniowieczne postrzegane są jako coś awangardowego – i w sumie słusznie. Spora część publiczności uwielbia usłyszeć coś nieznanego – mamy tu tak samo średniowiecze, jak i muzykę współczesną. Dla mnie jednak ta muzyka jest po prostu fascynująca sama w sobie. Pragnę dać słuchaczom przyjemność doświadczenia wczesnej wielogłosowości, pokazać im wyrafinowanie tekstów, pokazać, że monodia nie musi być nużąca. Ostatnio śpiewałam kilka sekwencji Notkera Balbulusa z Sankt Gallen – w tym roku mija 1100. rocznica jego śmierci! Jaka muzyka, jakie teksty mogły przetrwać tak długo? Tylko te dobre, jeżeli nie najlepsze – rzeczy o małej wartości nie zapisywano z przyczyn ekonomicznych. A dla mnie to ogromny przywilej móc taką muzykę wykonywać. Czy możemy dzisiaj...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]