Reklama

Synaj: mały Pakistan

Synaj: mały Pakistan

11.08.2012
Czyta się kilka minut
Polscy turyści kojarzą Synaj – ten pustynno-górzysty egipski półwysep wielkości jednej piątej Polski, rozciągający się między Morzem Śródziemnym, Morzem Czerwonym, Kanałem Sueskim i Izraelem – z turystycznym rajem, jak Szarm el-Szejk.
A

Ale kurorty budowane za dyktatury Mubaraka (zarabiała na nich także ówczesna „grupa trzymająca władzę”) to sztuczne enklawy. Prawdziwy Synaj – to egipski „Dziki Zachód”: biedny, wyjęty spod prawa i władzy Kairu, z ograniczoną wojskowo-policyjną obecnością władz egipskich (takie ograniczenia nakłada na nie traktat pokojowy z Izraelem z 1979 r.). Faktyczną kontrolę nad sporą częścią Synaju sprawowały „od zawsze” plemiona beduińskie – skonfliktowane z Kairem, korzystające ze słabości władzy centralnej i zarabiające na szmuglu, np. do palestyńskiej Strefy Gazy.

Jednak dopiero upadek Mubaraka i polityczny chaos w Egipcie sprawiły, że na Synaju zapanowała swoista próżnia – z takim skutkiem, że to jedno z najbardziej newralgicznych miejsc na Bliskim Wschodzie, gdzie stykają się interesy nie tylko krajów regionu, ale też Europy i świata (Kanał Sueski), najwyraźniej staje się nowym...

3691

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]