Reklama

Świątynia przymierza

Świątynia przymierza

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Wiele już powiedziano w dyskusji o ministerialnym dofinansowaniu muzeum Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności. Jednak czy Kościół sam może być mecenasem ambitnych projektów kulturalnych?
K

Kościół jako mecenas kultury? Że był nim w przeszłości – to oczywiste. Pozostawił przecież wiele dzieł w dziedzinie architektury, malarstwa, rzeźby, muzyki, a nawet literatury. Fakt, że literatura rozwijała się żywiej i swobodniej poza mecenatem (zarówno kościelnym, jak i świeckim), zdaje się tłumaczyć wyłącznie tym, że do jej uprawiania nie potrzeba dużych pieniędzy.
Inaczej było z twórczością plastyczną i muzyczną: tu mecenas miał swoje oczekiwania ideowe i jednocześnie dysponował środkami, dzięki którym mogła powstawać sztuka. Była to korzystna symbioza: wiara zyskiwała swój język artystyczny; artyści stawali się często prawdziwymi partnerami papieży i biskupów.
KOŚCIÓŁ BEZ (ARTYSTYCZNEJ) WIZJI
Model ten uległ zachwianiu wraz z napięciami i antynomiami nowożytności. Po epoce baroku mecenat Kościoła osłabł, sztuka stała się autonomiczna, obydwie...

8773

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]