Reklama

Spotkałem nawet szczęśliwych rolników

Spotkałem nawet szczęśliwych rolników

20.08.2012
Czyta się kilka minut
Chłop jest w Polsce chłopcem do bicia, winnym wszystkich niepowodzeń. Uważamy, że bogacimy się za wolno, bo rolnicy nam przeszkadzają, a jeśli na scenie stanie zespół ludowy – używamy sobie bez litości.
M

MICHAŁ OLSZEWSKI: Nad Pańskim biurkiem widzę książkę ks. Czesława Bartnika „Mistyka wsi”. Tytuł piękny, pytanie tylko, czy polska wieś jest mistyczna, czy może składa się z pazernych chłopów, dyskotek ze striptizem i rozwalonych wiat przystankowych? HENRYK WUJEC: W żadnej z tych skrajności się nie odnajduję. Zdemolowane przystanki i dyskoteki z panienkami znajdzie pan w każdym mieście. Ale wieś mistyczna, rzekomo nadludzka tajemnica, jaka ma tkwić w tym pejzażu, też jest przesadą. Wieś nie jest dla mnie tajemnicza, może dlatego, że się na niej wychowałem i do dziś mam kontakt z jej mieszkańcami. Wolę rozmawiać o kulturze i dziedzictwie, które są przekazywane z pokolenia na pokolenia. Kultura wiejska jest niedoceniona. Są artyści, którzy z niej czerpią. Nie trzeba nawet cofać się do Chopina czy Mickiewicza: choćby Ciechowski i jego „OjDADAna”......

20653

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]