Reklama

Spółdzielnia smaku

Spółdzielnia smaku

13.10.2014
Czyta się kilka minut
150 osób, tony zdrowego jedzenia i jedno marzenie o zmianie: Wawelska Kooperatywa Spożywcza.
Aneta Młodzik, Aneta Rostkowska i Paulina Firak z Kooperatywy. Kraków, październik 2014 r. Fot. Kamila Zarembska dla „TP”
O

Oprócz warzywnej bazy – ziemniaków, marchwi czy porów – w Kooperatywie można zamówić skorzonerę (korzeń przypominający w smaku szparagi), rukiew wodną (roślinę z rodziny kapustowatych; wyciąg z niej był jedną z ulubionych potraw Napoleona) i kwiaty cukinii. Co miesiąc z dużych, jutowych worków rozdzielane są mąki, kasze i otręby; przyjeżdża dostawa ekologicznych olejów z małej tłoczni spod Sanoka. 150 różnych produktów – i żadnego mięsa, bo większość grupy to wegetarianie. Nie ma obowiązku zamawiania co tydzień czy zamawiania minimalnych ilości – każdy kupuje wtedy, kiedy chce, i tyle, ile potrzebuje.
Wawelska Kooperatywa Spożywcza to nieformalna spółdzielnia, której członkowie (kooperanci) razem kupują jedzenie bezpośrednio w lokalnych gospodarstwach. Jak podkreślają, dzięki Kooperatywie nie muszą wybierać między jedzeniem zdrowym a tanim (niektóre ceny są u nich nawet o...

7585

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]