Reklama

Solny wieloryb

Solny wieloryb

18.08.2014
Czyta się kilka minut
Do Langwedocji trafiłem, goniąc za wielorybem. Nie całkiem prawdziwym, jeśli za kryterium uznać fizyczną postać odpowiadającą parametrom z atlasów zoologicznych.
Fot. amazon.com
A

Ale czyż weseli redaktorzy z „Faktu” nie udowodnili nam już raz a dobrze, że skoro wieloryb mógł płynąć Wisłą, to realność tego ssaka jest zaiste kwestią umowną (podobnie jak status prawny i towarzyski naciągaczy produkujących papierowy przedmiot z wyglądu przypominający gazetę)? W każdym razie wieloryb-emblemat soli „La Baleine” zaistniał po raz pierwszy w mojej kuchni po wyprawie do Paryża jeszcze z kawalerskich czasów, gdy cylindryczne, granatowe opakowanie za parędziesiąt centymów leżało akurat w zasięgu możliwości finansowych. Był to zresztą zupełnie elegancki prezent w epoce, gdy w Polsce sól pakowało się do folii mętnej i grubej – tej samej, z której robiono worki do nawozów.
Z tego też powodu hołubiliśmy na stole to pudełko i solny wieloryb, filuternie tryskający wodą przy śniadaniu, był dla mnie pamiątką i dowodem istnienia świata, gdzie piękno, szyk i dowcip biegły...

6023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]