Reklama

Śmigłowce niezgody

Śmigłowce niezgody

27.04.2015
Czyta się kilka minut
Parafrazując motto filmu „The Social Network”: nie da się wydać kilku miliardów, nie robiąc sobie kilku wrogów. Np. gdy się kupuje śmigłowce dla wojska.
O

Oskarżenia o ustawianie przetargów obronnych to norma. Pojawiają się od USA (przetarg na latającą cysternę, wygrany przez Airbusa, rozpisany od nowa na warunkach dogodnych dla Boeinga) po Indie (myśliwce). U nas nie mogło być inaczej. Stawka była zbyt wysoka.

W chwilę po ogłoszeniu, że tylko jedna z trzech zgłoszonych maszyn – airbus H225M caracal – przejdzie do następnej fazy, konkurenci przystąpili do kontrofensywy, dowodząc, że ta decyzja to – co najmniej – błąd. Wtórowali im politycyopozycji, a związkowcy ze Świdnika zapowiedzieli wniosek do prokuratury.

Akurat ich rozgoryczenie jest całkowicie zrozumiałe, bo dla zatrudniających 3,5 tys. ludzi zakładów w Świdniku decyzja może oznaczać kłopoty: właściciel, koncern Augusta Westland, już zapowiedział, że musi „przewartościować” rolę zakładów. Budujący black hawki Mielec to kolejne 2 tys. ludzi. Niewielką pociechą może...

2255

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]