Reklama

Śmierć i ocalenie

Śmierć i ocalenie

13.10.2014
Czyta się kilka minut
„To był dzień nigdzie zaraz po powrocie z pogrzebu ojca” – pierwszą linijkę wiersza „Nigdzie” otwierającego nową książkę poetycką Adama Zagajewskiego czytać można jako zapowiedź jej przewodniego wątku. Przewodniego, choć nie jedynego.

„O mojej matce nie umiałbym nic powiedzieć” – deklaracja bezradności na początku wiersza „O mojej matce” zostaje zaraz zanegowana, ten wiersz to przecież litania migawkowych obrazów, która w dodatku będzie dalej miała kontynuację. Tyle że te obrazy nie budują domkniętej całości. Nieprzypadkowo kolejne ogniwa cyklu zaczynają się od słowa „albo” – „Albo jak przed studniówką mama przyszła na spotkanie...”, „Albo kiedy mówiła...”, „Albo jak nam opowiadała...” – jakby to były powroty do tej samej historii, lecz relacjonowanej wedle alogicznego porządku strumienia pamięci i z bolesną świadomością asymetrii między tym, jak postrzegaliśmy naszych najbliższych, a ich pełnym wizerunkiem. Asymetrii, która długo nie pozwalała zobaczyć własnej matki „w ostrym świetle prawdy, / ostrym i złożonym, / złożonym i sprawiedliwym, / sprawiedliwym i nieosiągalnym, / nieosiągalnym i wspaniałym”.
„...

2749

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]