Reklama

Słowo na „w”

Słowo na „w”

01.09.2014
Czyta się kilka minut
Wojna jest dla nas opowieścią z daleka: czarno-białą fotografią, romantycznym mitem, egzotycznym newsem. Jeszcze się nam w głowach nie mieści, choć strach przed nią jest już realny.
Pod pomnikiem bohaterów I wojny światowej na Pokłonnej Górze w Moskwie w przeddzień jego odsłonięcia – oraz setnej rocznicy zaangażowania się w tę wojnę Rosji, 31 lipca 2014 r. Fot. Adam Kozak dla „TP”
N

Nie pamiętam, która z nas powiedziała to pierwsza. Która użyła tego słowa, tak skrupulatnie pomijanego w odniesieniu do rzeczywistości, jakbyśmy się wszyscy dawno umówili, że wypowiadamy je tylko wobec spraw historycznych, a więc martwych, lub w odniesieniu do cudzego nieszczęścia umiejscowionego gdzieś pomiędzy Afganistanem, Irakiem a Syrią. Słowo na „w” zyskało we współczesnym języku szczególne zastosowanie, a im bardziej odnosiło się do historii i dalekich spraw, tym piękniejsza wydawała się jego romantyczna i nierealna aura. I tym mniejsza jego groza, która teraz na powrót się z niego wylewa.
Nie wiem, która pierwsza powiedziała: „Boję się wojny”, ale spojrzałyśmy na siebie w natychmiastowym zrozumieniu. A więc wszystkie zdążyłyśmy już pomyśleć o najgorszym. Dopóki się tym strachem nie podzieliłyśmy, wierzyłyśmy, że jest urojony, tak samo podskórny jak co roku. Sierpień i...

13584

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]