Reklama

Rosyjski historyk kontra rosyjskie tabu

Rosyjski historyk kontra rosyjskie tabu

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Rosjanin Mark Sołonin po raz kolejny pokazuje, że aby uprawiać pisarstwo historyczne w najlepszym wydaniu, nie trzeba być zawodowym historykiem.
T

Ten historyk-samouk (z wykształcenia inżynier lotnictwa) i gorący zwolennik Rosji demokratycznej, w której powinno się otwarcie mówić o przeszłości, w minionych latach często doprowadzał do furii „propaństwowych” rosyjskich historyków, realizujących linię Kremla.

I nic dziwnego: w swych książkach (ukazywały się też w Polsce, pisałem o nich w „TP” nr 42/11) Sołonin podważał „święte” tezy rosyjskich (a wcześniej sowieckich) interpretacji II wojny światowej. Opisywał, jak doszło do konfliktu między Stalinem a Hitlerem i dlaczego na początku tego starcia Armia Czerwona rozpadła się pod ciosami słabszego od niej Wehrmachtu. Sołonin szedł tu pod prąd rzeszy zawodowych historyków – nie tylko rosyjskich, bo także na Zachodzie teza, że w 1941 r. Hitler swoim atakiem jedynie uprzedził Stalina, który gotował się do uderzenia na III Rzeszę, traktowana jest jako co najmniej politycznie...

2814

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]