Reklama

Ładowanie...

Rodzinna szopka

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Ten świetny debiut rozprawia się z mitem rodziny, ocalając go. Tego dotąd w polskiej literaturze nie było.
Rys. Zygmunt Januszewski

„Szopka” – debiutancka powieść 34-letniej Zośki Papużanki – to historia obejmująca cztery pokolenia i czasy od II wojny światowej do dzisiejszych. Wywodząca się ze wsi, osiadła w Krakowie para – małżeństwo, „dla którego nie można było znaleźć powodu, żadnego, racjonalnego ani irracjonalnego” – wychowuje dwoje dzieci, w tym syna kobiety z poprzedniego związku. W cieniu wojny, w domu pełnym lęku, żalu i złości, dzieci wyrastają na zranionych dorosłych, niemal niezdolnych do szczęśliwego życia. Rodzinne rany okazują się dziedziczne, tak jak wzory zachowań i cechy charakteru, i dopiero kolejne pokolenie ma szansę uporać się z dawną traumą. Na ile skutecznie? „Szopka” daje odpowiedź nieoczywistą, niełatwą do zaakceptowania.
I to ta odpowiedź, nie sama historia, czyni powieść Papużanki unikatową wśród polskich książek rozliczających się z rodziną. Nie budując rodzinnej sagi ani...

11999

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]