Reklama

Rewolucja doszła do parlamentu

Rewolucja doszła do parlamentu

27.10.2014
Czyta się kilka minut
Niedzielne wybory do ukraińskiej Rady Najwyższej przyniosły – oczekiwane – zwycięstwo partii proeuropejskich i reformatorskich, co kończy okres postmajdanowej przebudowy sceny politycznej.
Z

Z sześciu lub siedmiu partii, które najprawdopodobniej przekroczyły próg wyborczy (w chwili zamykania numeru znane były wstępne wyniki), aż pięć nie było reprezentowanych w poprzednim parlamencie. Ukazuje to skalę zmian, jakie dokonały się na Ukrainie w ostatnich miesiącach.
Głosowanie przyniosło co najmniej trzy niespodzianki. Po pierwsze, wynik znacząco niższy od prognozowanego uzyskał Blok Poroszenki (ponad 20 proc. zamiast powyżej 30 proc.). Inicjatywy pokojowe prezydenta spotkały się z akceptacją daleko nie wszystkich Ukraińców. Po drugie, ponad dwukrotnie lepszy rezultat od sondażowego zanotował Front Ludowy premiera Jaceniuka, pozycjonujący się jako „partia wojny”. Po trzecie, świetny wynik otrzymała Samopomoc, dotychczas niewielkie ugrupowanie założone przez mera Lwowa Andrija Sadowego. Ta liberalna i antysystemowa partia jako jedyna nie ma na listach żadnego byłego...

1784

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]