Reklama

Reborn

Reborn

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Przypadkowi ludzie zaczynają do niego bezwiednie gaworzyć, kołyszą i przytulają. Po chwili przestają, zaskoczeni intensywnością odruchu. Dlaczego?
P

Przecież wygląda dokładnie jak prawdziwe, żywe dziecko, nawet waży tyle, ile trzeba. Złudzenie jest całkowite. Dokładna kopia niemowlaka. Lalka. Dzieło sztuki. Nie ma nic wspólnego z breweriami sztuki współczesnej, jest daleko od ekscentrycznych lalkowych instalacji zadziornych braci Chapmanów czy przeskalowanych hiperrealistycznych rzeźb Rona Muecka. Z drugiej strony, lalka „reborn” to nie zabawka. Nie o to chodzi. A o co chodzi? O imitację instynktu. Emocjonalne zaangażowanie.

Na widok tych lalek ludzie dziecinnieją.

Pierwsze egzemplarze pojawiły się dość niedawno, a od kilku lat można mówić o całym przemyśle lalek „reborn”. Ceny wahają się od 100 do 11 000 funtów, w zależności od jakości wykonania. Egzemplarze z prawdziwymi włosami powstają nawet przez miesiąc. Czasem instaluje się wkładkę grzejną.

Powody, dla których ludzie kupują lalki, są najróżniejsze....

1961

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]