Reklama

Realistycznie i baśniowo

Realistycznie i baśniowo

20.05.2013
Czyta się kilka minut
Jest coś, co polskiego pisarza Jacka Inglota łączy ze Słowakiem Jurajem Červenákiem: obaj specjalizują się w powieściach fantasy.
W

Wszelako Červenák (rocznik 1974) pozostaje wierny temu gatunkowi: chyba wszystkie jego powieści, a napisał ich kilkanaście, to historyczne fantasy. Chyba, bo po polsku ukazały się tylko dwie; jedną z nich jest „Żelazny kostur” – część pierwsza trylogii o początkach państwowości Rusi Kijowskiej, rozgrywającej się mniej więcej w tym samym czasie, gdy nieco dalej na zachód Mieszko I przyjmował chrzest.
Natomiast Inglot (rocznik 1962), który dał się poznać jako autor m.in. znakomitej, wznowionej niedawno powieści „Quietus” – opowiadającej „alternatywne” dzieje Europy z przełomu starożytności i średniowiecza, gdy zakazane chrześcijaństwo wegetuje w katakumbach, a ziemie przyszłej Polski są częścią Imperium Rzymskiego – postanowił opuścić sferę fantazji i napisał rzecz jak najbardziej realistyczną. Rzec można, że realistyczną do bólu, bo pokazującą – w konwencji historycznego...

3396

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]