Reklama

Radość z niepodległej

Radość z niepodległej

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Wspólne śpiewanie, rajdy rowerowe i konne, pieczenie gęsi – wreszcie zaczynamy cieszyć się 11 listopada.
Plakaty z cyklu „Społecznicy warszawscy”, powstałe dla Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Przypominają wybitnych przedwojennych działaczy społecznych i ich idee. il. Jan Bajtlik
P

Przyjęło się przekonanie, że to święto w Polsce obchodzone jest pod pomnikami. Nie wypracowaliśmy form, które w inny sposób przypominałyby nam o jednym z najradośniejszych momentów w historii: o odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Tymczasem w większości krajów Europy święta narodowe obchodzone są wesoło, a nawet hucznie. W Norwegii 17 maja zamiast wojskowych defilad odbywają się parady dziecięce z flagami i transparentami, jest to również okazja do ubrania strojów ludowych. Motywem przewodnim obchodzonego 1 sierpnia Święta Narodowego Konfederacji Szwajcarskiej są fajerwerki, lampiony i światła w górach. Najhuczniej obchodzą święto narodowe Irlandczycy, sława Dnia św. Patryka sięga daleko poza Zieloną Wyspę. Sami zresztą 17 marca cieszymy się z irlandzkiej wolności, chętnie odwiedzając puby i pijąc tradycyjne zielone piwo.

Pobrzmiewa w tym nuta zazdrości za wspólnotową radością...

10918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]