Reklama

Pustynny fanatyzm kontra reszta świata

Pustynny fanatyzm kontra reszta świata

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Pod bokiem Europy, w sercu Sahary, powstało nowe terrorystyczne El Dorado, swego rodzaju „afrykański Afganistan”. Jak do tego doszło?
Z

Zanim w piątek, 11 stycznia, francuskie lotnictwo zaczęło naloty na pozycje „malijskich talibów”, minęły miesiące jałowych dyskusji. O międzynarodowej interwencji w Mali zaczęto bowiem mówić w gabinetach rządów Afryki i Europy już w pierwszej połowie 2012 r. Ale długo nikt się nie palił do wysyłania żołnierzy na pustynię. W końcu, gdy w grudniu Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję pozwalającą na użycie siły, prezydent Mali poprosił świat o pomoc, a prezydent Francji podjął (samodzielnie) decyzję.

REBELIA TUAREGÓW

Jak to się stało, że na Saharze wyrosło quasi-państwo zbrojnych islamistów?

Nieco ponad rok temu, w grudniu 2011 r., na północy Mali – kraju dwukrotnie większego od Francji, ale mającego tylko 15 mln mieszkańców – wybuchło powstanie Tuaregów: niepokornych nomadów, którzy zawsze czuli się dyskryminowani przez władze z dalekiego...

7518

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]