Reklama

Ładowanie...

Przydługie dzieciństwo

04.05.2013
Czyta się kilka minut
Seminaria zaczęto tworzyć dopiero po... piętnastu wiekach dziejów Kościoła. Wiele też czasu musiało minąć, zanim przestały one być tylko szkółkami zawodowymi dla księży.
C

Czterysta pięćdziesiąt lat temu, 15 lipca 1563 r., podczas 23. sesji soboru trydenckiego przyjęto dekret o reformie, który m.in. nakazywał biskupom zakładanie seminariów duchownych. Ważniejsze jednak niż okolicznościowe dytyramby z okazji tej rocznicy są nasuwające się przy jej okazji pytania.
Skoro ranga seminariów jest tak wielka, to czemu ich utworzeniem zajęto się dopiero po piętnastu wiekach dziejów Kościoła? Czy była to tylko nowa postać odwiecznej troski o przygotowanie kandydatów do kapłaństwa, dyktowana potrzebami czasu kontrreformacji? Skoro tak, to dlaczego nawet sto lat po dekrecie o reformie istniały jeszcze diecezje, w których nie było seminarium, albo gdzie alumnami była tylko część wyświęcanych, a nauka trwała zaledwie kilka miesięcy?
IM WCZEŚNIEJ, TYM GORZEJ
W pierwszym tysiącleciu historii Kościoła kształcenie duchownych i...

7717

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]