Reklama

Przydługie dzieciństwo

Przydługie dzieciństwo

04.05.2013
Czyta się kilka minut
Seminaria zaczęto tworzyć dopiero po... piętnastu wiekach dziejów Kościoła. Wiele też czasu musiało minąć, zanim przestały one być tylko szkółkami zawodowymi dla księży.
C

Czterysta pięćdziesiąt lat temu, 15 lipca 1563 r., podczas 23. sesji soboru trydenckiego przyjęto dekret o reformie, który m.in. nakazywał biskupom zakładanie seminariów duchownych. Ważniejsze jednak niż okolicznościowe dytyramby z okazji tej rocznicy są nasuwające się przy jej okazji pytania.
Skoro ranga seminariów jest tak wielka, to czemu ich utworzeniem zajęto się dopiero po piętnastu wiekach dziejów Kościoła? Czy była to tylko nowa postać odwiecznej troski o przygotowanie kandydatów do kapłaństwa, dyktowana potrzebami czasu kontrreformacji? Skoro tak, to dlaczego nawet sto lat po dekrecie o reformie istniały jeszcze diecezje, w których nie było seminarium, albo gdzie alumnami była tylko część wyświęcanych, a nauka trwała zaledwie kilka miesięcy?
IM WCZEŚNIEJ, TYM GORZEJ
W pierwszym tysiącleciu historii Kościoła kształcenie duchownych i...

7717

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]