Przegapione trendy

Jakie najważniejsze trendy i przełomy, zrodzone w roku 2013, przegapiliśmy? – zapytał ekspertów waszyngtoński „Politico Magazine”.

27.12.2013

Czyta się kilka minut

 / Fot. Collage Zalley
/ Fot. Collage Zalley

Być może najciekawsze dotyczą deregulacji: Alec Ross, były doradca Departamentu Stanu USA, zauważa, że 2013 był rokiem narodzin kryptowalut – takich jak bitcoin. Choć ich kurs wahał się jak szalony, stworzyły precedens. Sebastian Thrun z Google zwraca z kolei uwagę na serwisy pozwalające brać udział w szkoleniach, wynajmować nieruchomości czy organizować wspólne przejazdy – wszystkie one wykluczają pośredników z dziedzin objętych dotąd regulacjami. O lotach kosmicznych nie wspominając: firma SpaceX Elona Muska poczyniła w 2013 r. kolejne postępy w pracach nad komercyjną rakietą wielokrotnego użytku.

Analityk i publicysta Robert Kagan wskazuje, że rok 2013 był renesansem autokratów, od Egiptu i Syrii po Nikaraguę. – Jeśli rok 2014 potwierdzi, że to trend, może to być przedsmak długo wyczekiwanego „świata postamerykańskiego” – uważa.

Wielkim przegapionym trendem, zdaniem ekologa Billa McKibbena, jest ucieczka inwestorów z sektora paliwowego, co pokazują badania z Oksfordu. Prof. Bjorn Lomberg z Kopenhaskiej Szkoły Biznesu twierdzi, że przeoczyliśmy też fakt, iż Japonia zdecydowała się przez najbliższe 5 lat przeznaczyć 110 mld dolarów na innowacje w energetyce i ochronie środowiska. – To najsprytniejszy sposób na globalne ocieplenie – zaznacza Lomberg. – Dziś zmniejszanie emisji CO2 dużo kosztuje, ale jeśli technologie energetyczne przyszłości okażą się tańsze, wszyscy przestawią się na nie.

Zdaniem Michaela Linda z New America Foundation, obiecujący jest rozwój technologii do noszenia na sobie (wearable tech). Oprócz inteligentnych okularów Google Glass, powstaje np. projekt Myo firmy Thalmic Labs – to opaska na przegub pozwalająca sterować komputerem niczym dyrygent orkiestrą.

Jeszcze donośniejszy jest fakt, że dzięki rozwojowi robotyki, jak zauważa znawca branży informatycznej Vivek Wadhwa, koszt produkcji w USA stał się niższy niż w Chinach. – Powstaje w ten sposób grunt do zmiany: przesunięcia globalnego rynku produkcji z Chin z powrotem do Europy i USA – pisze ekspert.

Raport o trendach konsumenckich na 2014 r. publikuje też firma Ford, która zapowiada, że konsumenci zaczną przewartościowywać stosunek do technologii: „strach przed przegapianiem”, który popycha dziś do bycia wciąż online, zastąpi „radość z przegapiania”: wartością staną się skupienie i treści naprawdę znaczące. Zaczniemy też uświadamiać sobie, że multitasking to mit: robiąc wszystko naraz, niczego nie robimy dobrze.

Tymczasem amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Restauratorów ogłosiło coroczną Prognozę Kulinarną. Kuchenne trendy w 2014 r. stawiają m.in. na lokalne źródła zaopatrzenia, zapobieganie marnotrawstwu przez zużywanie produktu od korzenia po liście i od głowy do ogona, czy zdrowsze żywienie dzieci.


Źródła: www.politico.com/magazine, www.360inspiration.nl, wydarzeniakulinarne.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 01/2014