Reklama

Próg brzydoty

Próg brzydoty

02.05.2015
Czyta się kilka minut
Jest to książka śmieszna i smutna zarazem: tak jak śmieszny i smutny jest krajobraz polskich miast i kształt przedmiotów, które nas otaczają.
N

Na białej obwolucie żadnej grafiki, tylko wyjustowane nazwisko autora, tytuł i nazwa wydawnictwa. Wyrównane do środka, złożone tym samym krojem (Times New Roman) i stopniem (na oko 48). Na taki żart może sobie pozwolić chyba tylko Karakter – wydawnictwo, które tak bardzo dba o estetyczny poziom swoich publikacji, że na obwolutę robioną w Wordzie nikt się nie nabierze.

Może to właśnie dzięki tej okładce niewielka książka Marcina Wichy wywołała tak wielki szum. Trudno określić jej gatunkową przynależność: równie dobrze można ją uznać za rodzaj autobiografii, jak za zbiór felietonów czy dygresyjny esej. Podzielona jest na trzy części: „Złudzenia” opowiadają o tym, czym był design w PRL-u, „Poradnik złego projektanta” – o tym, co z polskim wzornictwem stało się po ’89 roku; „Sklep z designem” – o tym, jak w XXI wieku design oderwał się od rzeczywistości. Czy raczej – jak zaczął...

4059

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]