Reklama

Powstanie trwa?

Powstanie trwa?

30.07.2012
Czyta się kilka minut
„Powstanie Warszawskie wciąż trwa” – powiada Michał Łuczewski w zakończeniu artykułu „Dzień krwi i nowoczesności”.
1

1
Artykuł został opublikowany w „Plusie-Minusie” z 28/29 lipca, w jego tytule pobrzmiewa echo pierwszych słów „Warszawianki” Casimira Delavigne: „Oto dziś dzień krwi i chwały, / Oby dniem wskrzeszenia był!”.

2

Rozważania Łuczewskiego są rocznicowym hołdem złożonym powstańcom z 1944 roku. Zarazem jednak są politycznym i historiozoficznym manifestem, skierowanym do czytelników z roku 2012 i związanym z dzisiejszymi sporami ideowymi pomiędzy obrońcami i krytykami powstań (albo pomiędzy patriotami i nihilistami; albo pomiędzy „Rzeczpospolitą” i „Gazetą Wyborczą”; albo pomiędzy PiS-em i Platformą...). Nie muszę chyba dodawać, iż w tym współczesnym sporze Łuczewski jest po stronie prawdziwych patriotów, obrońców narodowej tożsamości.

3

Swoim przeciwnikom zarzuca Łuczewski (wspierając się cytatami z Hegla...

2624

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]