Reklama

Postna kapusta

Postna kapusta

21.03.2015
Czyta się kilka minut
Fot. Grażyna Makara
D

Dwudziesty piąty marca to data szczególna w kalendarzu spożywcy, bez względu na to, czy praktykuje samotnie, czy zrzeszony w kooperatywie (zwróciliście kiedyś uwagę na stary, niezmieniony szyld Społem z modernistycznie uproszczonymi sylwetkami siłaczy ruszających z posad bryłę świata?). Tego bowiem dnia, roku tysiąctrzechsetnego, w późnych godzinach wieczornych, Dante Alighieri wkroczył do trzeciego kręgu piekieł, gdzie pada zimny deszcz i śnieg, a przesiąknięta ziemia zamieniona w lepkie błoto wypuszcza smrodliwe wyziewy. Tam „jak psy pod deszczem potępieńcy wyją”, szarpani przez obrzydliwego Cerbera o trzech paszczach. Co oni za jedni?

Za życia zgrzeszyli obżarstwem: przemoknięci, wytarzani w bagnie, pozbawieni ciała, ale przez to wcale nie uwolnieni od bezustannej udręki, w otoczeniu, gdzie wszechobecną szarość i zimno przerywają wyłącznie przykre bodźce. Obraz ten...

6023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Okazuję się, że konsumpcja to coś więcej niż kuchnia i żołądek. Tajemnica warsztatu polega na umiejętności serwowania najprostszego dania sięgając po przyprawy pobudzające wyobraźnię, piekielnie zmysłowe. Grunt to umieć podać. Biorą i jedzą. Ciekawa opowieść. P.S. Babcia podawała wyjątkowe gołąbki, smakowały lepiej niż u mamy. Nie trzeba było zdejmować koszulek kapusty, co było dla oka doświadczeniem nieciekawym. Sprytnie ukrywała kapustę w farszu. Tym sposobem zadbała nie tylko o nasze zdrowie fizyczne i kubki smakowe.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]