Reklama

Pomnik żywy

Pomnik żywy

23.06.2009
Czyta się kilka minut
Magdalena Grochowska: JERZY GIEDROYC - arcytrudne zadanie: portretować legendę. Człowieka, w którym wcześnie dostrzeżono znamię wielkości i który już za młodu trafił do trzech powieści (choć tylko jednej dobrej). Twórcę najważniejszego pisma powojennej emigracji, architekta nowoczesnej polskiej myśli politycznej, akuszera wielkich dzieł naszej literatury - i tak dalej, i tak dalej.
G

Gdy ukazała się spisana przez Krzysztofa Pomiana "Autobiografia na cztery ręce" Jerzego Giedroycia, Czesław Miłosz zauważył: "Jakby pomnik przemówił". O książce Magdaleny Grochowskiej powiedzieć można: jakby pomnik ożył.

Oczywiście, Jerzego Giedroycia - człowieka, wraz z emocjami, którym czasem ulegał, i słabościami, których nie był pozbawiony, mogliśmy już poznać dzięki reportażom z Maisons-Laffitte i rozmowom z jego mieszkańcami, a przede wszystkim dzięki kolejnym tomom olbrzymiej korespondencji Redaktora. Jego myśl polityczna i miejsce "Kultury" w powojennej historii stały się przedmiotem gruntownych analiz. Dopiero jednak ta książka przynosi próbę całościowego portretu, który oddawałby sprawiedliwość niezwykłej postaci Giedroycia, nie będąc przy tym hagiografią ani nie skupiając się jedynie na jego dziele i roli w polityce i kulturze.

...

3973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]