Reklama

Piąta kolumna Kremla?

Piąta kolumna Kremla?

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Czy Anders Fogh Rasmussen uznał, że skoro wkrótce przejdzie na polityczną emeryturę, nie musi martwić się o swą przyszłość jako (także) dyplomaty?
C

Czy przeciwnie: może to pewność, że we wrześniu kończy się jego kadencja jako sekretarza generalnego NATO, skłania ekspremiera Danii do mówienia tego, co myśli? Albo: mówienia tego, co myśli wielu, lecz niewielu chce powiedzieć, bo dyplomacja ma swe ograniczenia? Patrz los Andrija Deszczycy: gdy rosyjska rakieta zestrzeliła ukraińskiego Iła-76 i wzburzeni ludzie chcieli atakować ambasadę Rosji w Kijowie, Deszczyca, szef kijowskiego MSZ, pospieszył na miejsce i aby rozładować napięcie, krzyknął: „Macie rację, Putin to ch...”. Opanował tłum, ale musiał odejść, bo wyszedł ze swej roli.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Rasmussen odgrywa wobec Kremla rolę „bad guy”. Jako „zły policjant” wykonuje czarną robotę za innych polityków Zachodu: gdy on ostrzega, czasem w emocjonalny jak na Skandynawa sposób, przed nowymi zagraniami Putina, oni „stawiają na dyplomację”. W minionym...

2037

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]