Reklama

Parlament Europejski kontra Google

Parlament Europejski kontra Google

01.12.2014
Czyta się kilka minut
W

Wprawdzie nie jest to decyzja wiążąca, ale tworzy polityczną presję na Komisję Europejską: znacząca większość posłów do Parlamentu Europejskiego poparła w minionym tygodniu rezolucję postulującą de facto podział amerykańskiego monopolisty internetowego – koncernu Google. Od pięciu lat Komisja prowadzi postępowanie przeciwko Google.
Wprawdzie nazwa koncernu w przyjętym tekście nie pada, ale to o niego chodzi. Hiszpan Ramon Tremosa (liberał) i Niemiec Andreas Schwab (chadek), którzy lobbowali za rezolucją, uważają, że Google zyskał tak silną pozycję monopolisty, iż jego działalność łamie zasady konkurencji i narusza prawa konsumentów. Chcą, by koncern podzielił się tak, żeby popularna wyszukiwarka internetowa została oddzielona od innych sfer jego działalności (Google zdobył 80 proc. rynku oprogramowania smartfonów; ma też największą wideoplatformę YouTube, sprzedaje reklamy,...

2567

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]