Reklama

Papież o rzezi Ormian

Papież o rzezi Ormian

13.04.2015
Czyta się kilka minut
„Nasza ludzkość przeżyła w minionym stuleciu trzy wielkie, niesłychane tragedie, a pierwsza z nich, postrzegana powszechnie jako »pierwsze ludobójstwo XX wieku«, dotknęła Wasz ormiański naród” – mówił papież Franciszek w minioną niedzielę.
Z

Zwrócił się tymi słowami do Ormian obecnych w watykańskiej bazylice. Byli wśród nich: prezydent Armenii Serż Sarkisjan, zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Karekin II i zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Katolickiego Nerses Bedros XIX.
Papież odprawił nabożeństwo wspólnie z katolikami rytu ormiańskiego nieprzypadkowo teraz: 100 lat temu, w kwietniu 1915 r., w ówczesnym imperium osmańskim zaczęła się rzeź Ormian – chrześcijańskiej mniejszości, którą islamskie władze podejrzewały o sprzyjanie prawosławnej Rosji, głównemu wrogowi Turcji w I wojnie światowej. Szacuje się, że zginęło wtedy 1,5 mln Ormian. Społeczność ormiańska zabiega, by uznano to za ludobójstwo; Turcja sprzeciwia się temu. Podczas nabożeństwa Franciszek zestawił ludobójstwo Ormian z Zagładą Żydów i Wielkim Głodem na Ukrainie w latach 30., zaznaczając, że odpowiadają za nie „nazizm i stalinizm”.
W reakcji na słowa papieża Ankara odwołała ambasadora i zarzuciła Franciszkowi fałszowanie historii. Tureckie media twierdzą, że Ankara usiłowała wpłynąć na treść papieskiego wystąpienia, by Franciszek nie użył słowa „ludobójstwo”.
Nie jest to pierwszy przypadek, gdy papież nazywa ludobójstwem rzeź Ormian – wcześniej uczynił to w 2001 r. Jan Paweł II (Franciszek cytował zresztą jego słowa). Podczas nabożeństwa papież nadał też tytuł Doktora Kościoła ormiańskiemu mnichowi z X wieku, św. Grzegorzowi z Nareku. Klasztor w Nareku – podobnie jak grób świętego – został zniszczony przez Turków 100 lat temu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]