Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pan nowej Turcji

Pan nowej Turcji

11.08.2014
Czyta się kilka minut
Premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan do listy swych sukcesów może dopisać kolejny: to on zostanie nowym, dwunastym prezydentem Turcji.
W

Wybory wygrał w minioną niedzielę już w pierwszej turze, zdobywając 52 proc. głosów i łatwo pokonując dwóch przeciwników. A fakt, że Turcy po raz pierwszy wybrali prezydenta w głosowaniu powszechnym, dostarcza mu dodatkowego argumentu, by domagać się znacznego rozszerzenia prerogatyw szefa państwa. Bo obywatele, jak mówi, wybierają nie po to, by mieć człowieka od reprezentacji, lecz po to, by zyskać przywódcę.
Erdoğan chciałby stać się prawdziwym panem swego kraju. Ale jest to kraj podzielony do głębi i można wątpić, czy deklaracja budowania „nowej Turcji” i „pojednania z przeciwnikami” – takie były pierwsze słowa prezydenta-elekta po ogłoszeniu wyników – mogą paść na podatny grunt. Przeciwnicy odrzucają zarówno głoszone przez Erdoğana idee, zwłaszcza te rodem z islamu, jak też jego styl sprawowania władzy: arogancję, pogardę dla myślących inaczej, bezwzględne niszczenie...

2100

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]