Reklama

Osiedlowa telenowela

Osiedlowa telenowela

18.11.2013
Czyta się kilka minut
Występują: 11 milionów Polaków. Scenariusz: Le Corbusier. Reżyseria: polscy urbaniści. Początek emisji: lata 50. XX wieku. Koniec emisji: nieznany.
O

ODCINEK 1. GOMUŁKA MALUJE PODŁOGI

Pierwszy blok z wielkiej płyty znajdujemy w Nowej Hucie na osiedlu Hutniczym. Według „Rocznika Krakowskiego” powstał ok. 1953 r. Wygląda jak przedwojenna kamienica: trzy piętra i parter. Nigdzie w Polsce nie spotka się podobnych wejść do klatek schodowych: drzwi obudowane są charakterystyczną szachownicą z cegieł. Przez pół wieku nie tknęła go ręka tynkarza, widać więc łączenia między płytami.
Najpierw prefabrykaty były eksperymentem. Powstawały – jak pisze historyk Tadeusz Binek – z żelbetu lub żużlobetonu i metalowych zbrojeń. Od razu na budowach. Nowohucka wielka płyta rosła w szczerym polu, w „czynie społecznym”, spod ręki budowniczych z całej Polski.
Budowano ją według projektu Tadeusza Ptaszyckiego, przedwojennego architekta, który po wojnie odbudowywał m.in. zniszczony Wrocław. Ptaszycki przyjechał do...

24124

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]