Reklama

Omylna pewność wiary

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Rzecz bez precedensu. Ostatni komunikat Konferencji Episkopatu Polski wzbudził tyle kontrowersji, że doczekał się wyjaśnienia ze strony jego autorów. Gdzie tkwią źródła tego zamieszania?
P

Problemy z komunikatem z ostatniego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski, którego drugi punkt, dotyczący aktualnej sytuacji Kościoła w Polsce, wymagał dodatkowych wyjaśnień i sprostowań ze strony Episkopatu, mają swoje głębsze źródła. Jednym z nich jest referat, który na temat sytuacji Kościoła wygłosił do biskupów abp Marek Jędraszewski – tekst pełny niejasności i tez bardzo wątpliwych (jest dostępny na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej). Drugi punkt komunikatu był właściwie jego streszczeniem.
Potrzeba kontekstu
Abp Jędraszewski stawia sobie za cel naszkicowanie obecnej sytuacji Kościoła w Polsce na tle szerszych procesów kulturowych, zachodzących w Europie od czasów oświecenia. Zamiar to niezwykle cenny. Niestety, interpretacja analizowanych zjawisk dokonana jest bez należytego uwzględnienia ich kontekstu, zaś ocena kluczowej idei –...

16816

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]