Reklama

Oczami Fortynbrasa

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Pisarka Oksana Zabużko ogląda Ukrainę z perspektywy feminizmu i literatury, zaprzeczając prostemu podziałowi na proeuropejski Zachód i prorosyjski Wschód.
A

Adam Michnik w przedmowie do „Ukraińskiego palimpsestu”, przywołuje „Rodzinną Europę” Miłosza, w której noblista określając specyfikę narodów Europy Środkowo-Wschodniej pisał, że w imię jednych wartości byliśmy zmuszani poświęcać inne. Dlaczego akurat o tym wspomina redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”? W tym roku obchodziliśmy 70. rocznicę „rzezi wołyńskiej” i komentarze starające się szukać wyjaśnienia naszych trudnych relacji i wyborów były niewątpliwie potrzebne. Jednak wywiad rzeka z Zabużko został wydany w momencie, kiedy Ukraina budzi w części Polaków zupełnie inne skojarzenia niż z czystką etniczną z lat 1943-47.
Warto zacytować samą pisarkę z początku „Palimpsestu”: „Jakiś ferment buntu w Ukraińcach tkwi, niezależnie od warunków historycznych, nawet wówczas, kiedy wydaje się, że go już zdławiono (...) Ukraińskie społeczeństwo miało zawsze problemy z kierowniczą warstwą...

6509

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]