Reklama

Oczami Fortynbrasa

Oczami Fortynbrasa

17.12.2013
Czyta się kilka minut
Pisarka Oksana Zabużko ogląda Ukrainę z perspektywy feminizmu i literatury, zaprzeczając prostemu podziałowi na proeuropejski Zachód i prorosyjski Wschód.
A

Adam Michnik w przedmowie do „Ukraińskiego palimpsestu”, przywołuje „Rodzinną Europę” Miłosza, w której noblista określając specyfikę narodów Europy Środkowo-Wschodniej pisał, że w imię jednych wartości byliśmy zmuszani poświęcać inne. Dlaczego akurat o tym wspomina redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”? W tym roku obchodziliśmy 70. rocznicę „rzezi wołyńskiej” i komentarze starające się szukać wyjaśnienia naszych trudnych relacji i wyborów były niewątpliwie potrzebne. Jednak wywiad rzeka z Zabużko został wydany w momencie, kiedy Ukraina budzi w części Polaków zupełnie inne skojarzenia niż z czystką etniczną z lat 1943-47.
Warto zacytować samą pisarkę z początku „Palimpsestu”: „Jakiś ferment buntu w Ukraińcach tkwi, niezależnie od warunków historycznych, nawet wówczas, kiedy wydaje się, że go już zdławiono (...) Ukraińskie społeczeństwo miało zawsze problemy z kierowniczą warstwą...

6509

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]