Reklama

Obywatel na sprzedaż

Obywatel na sprzedaż

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Roland Jahn, "prezesem „niemieckiego IPN"": Głód dewiz zagrażał władzy komunistów. Aby utrzymać system, nie wahali się robić najbardziej wątpliwych interesów.
J

JOACHIM TRENKNER: Gdy okazało się, że zachodnie firmy testowały w NRD nowe leki, oburzenie w Niemczech było wielkie. Dlaczego coś takiego wychodzi na jaw prawie 25 lat po upadku NRD?
ROLAND JAHN: Pierwsze wzmianki o takim dealu między władzami NRD a zachodnimi koncernami pojawiły się już w 1991 r., zresztą także w „Spieglu”. Władze landu Berlin prowadziły nawet dochodzenie, ale po kilku latach skończyło się niejednoznacznymi wnioskami. Wtedy ten skandal jakoś nikim specjalnie nie wstrząsnął. Może dlatego, że wówczas, w pierwszych latach po zjednoczeniu Niemiec, na światło dzienne wychodziło mnóstwo skandali związanych z NRD. A może przyczyna jest taka, że musiało minąć trochę czasu, by w sferze publicznej ukształtowało się pewne uwrażliwienie, większe niż kiedyś. Może 20 lat temu rozumowano tak, że w końcu wszędzie testuje się leki na pacjentach...

3124

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]