OBRAZ TYGODNIA

11 – 17 lutego 2014

17.02.2014

Czyta się kilka minut

Polskie Soczi. Podczas zimowych igrzysk olimpijskich zorganizowanych w rosyjskim kurorcie Polacy zdobyli już cztery złote medale: skoczek narciarski Kamil Stoch dwa, w konkursach zorganizowanych na średniej i dużej skoczni, a poza nim Justyna Kowalczyk, która przebiegła na nartach dystans 10 km ze złamaną kością śródstopia, oraz panczenista Zbigniew Bródka, który na dystansie 1500 m pokonał swojego najgroźniejszego rywala o zaledwie trzy tysięczne sekundy. Nigdy w historii zimowych występów polscy sportowcy nie wypadli tak dobrze.

PiS przykryty. Nakładem 1,5 mln zł największa partia opozycyjna zorganizowała swój kongres programowy, skoncentrowany na hasłach „zdrowie”, „praca” i „rodzina”. W najważniejszym wystąpieniu Jarosław Kaczyński mówił m.in., że „Polacy mają dość systemu Tuska”; liderzy PiS zapowiadali odejście od reformy wydłużającej wiek emerytalny, likwidację NFZ, przywrócenie trzeciej stawki w podatku PIT, opodatkowanie instytucji finansowych i hipermarketów, likwidację gimnazjów i obowiązku szkolnego sześciolatków oraz bezpłatne przedszkola. Medialny efekt kongresu został zniwelowany przez sukcesy polskich sportowców w Soczi i wizytę premiera Tuska w rodzinnej miejscowości Kamila Stocha podczas jego walki o medal.

Bonmot tygodnia. „Z roku na rok pokazujemy, że porażka nie musi być naszą specjalnością” – Donald Tusk po drugim złocie Kamila Stocha.

Mariusz T. na wolności. Mimo desperackich prób zatrzymania go za kratami (władze więzienia ogłosiły m.in., że w jego celi znaleziono rysunki i fotomontaże mające charakter pornografii dziecięcej, ale sąd nie dał wiary tym rewelacjom), wyrok 25 lat więzienia dla czterokrotnego zabójcy i pedofila dobiegł końca i T., w eskorcie policji, która udaremniła próbę dziennikarskiego pościgu, opuścił więzienie i odjechał w nieznanym kierunku. Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zapewnia, że policja jest przygotowana na jego dozór, i zauważa, że nie mamy do czynienia ani z pierwszym, ani z jedynym wielokrotnym mordercą, który po odbyciu kary wychodzi na wolność. W dyskusji nad ostatnimi wydarzeniami prof. prawa Marian Filar z kolei wyraził żal z powodu... nadmiernego idealizowania prawa. „Człowiek, który zdecydował o podrzuceniu do celi T. kompromitujących materiałów, postawił na szali wartości: naruszenie prawa przeciw ludzkiemu bezpieczeństwu. Moim zdaniem wybrał słusznie” – powiedział Filar, komentując sprawę, która najprawdopodobniej zakończy się postawieniem dyrektorowi więzienia w Rzeszowie zarzutu przekroczenia uprawnień.

Trwam na multipleksie. „Odzyskaniem wolności” nazwał abp Wacław Depo rozpoczęcie przez telewizję o. Tadeusza Rydzyka nadawania na multipleksie cyfrowym.

Nergal to prostak. Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał, że lider blackmetalowego zespołu Behemoth zachował się wulgarnie i prostacko, drąc Biblię na koncercie w Gdyni, ale nie obraził niczyich uczuć religijnych: osoby skarżące się na to, m.in. kilku posłów PiS, obejrzały film z koncertu w internecie, jednak Behemoth wcześniej zakazywał jego rejestracji i rozpowszechniania.

Wyrok za śmierć w ulu. Na cztery miesiące więzienia skazano właścicielkę firmy wynajętej do walki z plagą komarów po powodzi na Sądecczyźnie. Toksyczna substancja, której poleciła użyć, doprowadziła do śmierci dwóch milionów pszczół.

Oskarżenie za zegarek. Były minister transportu Sławomir Nowak został oskarżony o złożenie niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych – za niewpisanie do nich co najmniej jednego kosztownego zegarka grozi mu kara do 3 lat więzienia.

Karuzela stanowisk. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel po blisko sześciu latach pracy została odwołana z funkcji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co rzeczniczka rządu uzasadniała koniecznością zerwania z rutyną w walce z nowymi zagrożeniami dla konsumentów (nieoficjalnie mówi się, że Krasnodębska-Tomkiel naraziła się blokowaniem rządowych planów fuzji gigantów energetycznych). Inna zmiana wiąże się z odwołaniem szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: Lecha Witeckiego obwiniono za liczne opóźnienia i złą atmosferę we współpracy z branżą budowlaną.

Bohater naszej wolności. W wieku 74 lat zmarł Zbigniew Romaszewski, fizyk, w PRL jeden z najważniejszych działaczy Komitetu Obrony Robotników i Solidarności, w III RP wieloletni senator, odznaczony Orderem Orła Białego.

Belgia i eutanazja. Legalne od 10 lat skrócenie życia nieuleczalnie chorych osób dorosłych dozwolono w tym kraju także wobec dzieci, jeśli są one dotknięte nieuleczalną chorobą, która powoduje ból nie do zniesienia. Do rozpoczęcia procedury będzie potrzebna zgoda obojga rodziców, odpowiedniego zespołu lekarzy oraz poświadczenie psychologa i psychiatry, że dziecko jest świadome, czym jest eutanazja, i jest w stanie pojąć skutki swej decyzji.

Koniec wygnania. Hiszpański rząd przygotowuje reformę kodeksu cywilnego, zgodnie z którą każdy, kto jest zdolny wykazać, że jest potomkiem Żydów wygnanych z tego kraju w 1492 r., otrzyma obywatelstwo Hiszpanii bez konieczności wyrzekania się dotychczasowego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2014