OBRAZ TYGODNIA

15 – 21 października 2013

21.10.2013

Czyta się kilka minut

Smoleńska jazda. Zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza nie przedstawił, mimo kolejnych zapowiedzi, dowodów na wybuch jako przyczynę katastrofy smoleńskiej, przedstawiciele rządowego zespołu dr. Macieja Laska przekazali natomiast mediom zdjęcia dowodzące zderzenia samolotu z brzozą. Ostatnie występy zespołu Macierewicza upłynęły pod znakiem kompromitacji technicznej (podczas konferencji w Sejmie jego członkowie nie potrafili połączyć się przez Skype’a ze swoimi ekspertami z zagranicy) i intelektualnej (jeden ze współpracujących z zespołem naukowców, prof. Jacek Rońda z AGH, przyznał w rozmowie z Telewizją Trwam, że „blefował”, mówiąc o tajnym dokumencie z Rosji, mającym świadczyć o tym, że piloci tupolewa nie zeszli poniżej stu metrów). Z organizacji ekspercko-naukowej sesji poświęconej wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej zrezygnował prezes PAN prof. Michał Kleiber.


PiS rozlicza. Po klęsce w warszawskim referendum, podczas którego nie udało się odwołać prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, w partii rozpoczęło się szukanie winnych: jej członkowie dyskutują o „schowaniu Jarosława”, sięganiu w kampanii po powstańczą symbolikę, a jako głównego winowajcę wskazują rzecznika Adama Hofmana (w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” już po referendum mówił o zrobieniu Platformie Obywatelskiej „tysiąca Wietnamów”). Strategię PiS, i jej prezesa osobiście, skrytykował także związany z o. Rydzykiem „Nasz Dziennik”.


Gwałt na pomniku. Jedną noc stała na gdańskim pomniku instalacja studenta ASP przedstawiająca sowieckiego żołnierza gwałcącego kobietę. Oburzenie z powodu rzeźby wyraził rosyjski ambasador, pomnik usunięto, sprawą zajęła się prokuratura, która jednak szybko umorzyła śledztwo.


Nawalny skazany. Niedawny kandydat rosyjskiej opozycji na mera Moskwy Aleksiej Nawalny nie pójdzie wprawdzie do łagru, ale przez 15 lat nie może brać udziału w wyborach – to efekt złagodzonego wyroku za rzekome oszustwa finansowe.


Ameryka nie zbankrutowała. W ostatnich godzinach przed osiągnięciem przez dług publiczny USA wyznaczonego przez Kongres limitu Republikanie ugięli się i wyrazili zgodę zarówno na jego podwyższenie, jak na przywrócenie finansowania rządu Baracka Obamy (zawieszonego w związku ze sporem między największymi partiami o promowaną przez prezydenta „Obamacare”, czyli reformę ubezpieczeń zdrowotnych).


Gdzie pochować esesmana. Zwłoki zmarłego w areszcie domowym we Włoszech Ericha Priebke, niemieckiego nazisty odpowiedzialnego za masakrę kilkuset mieszkańców Rzymu w 1944 r., ukryto w jednej z lokalnych baz wojskowych: kraj debatuje, czy i gdzie pochować zbrodniarza. Włoski Kościół odmówił przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej, choć nieoficjalnie wysyła sygnały, że byłby skłonny się zgodzić na jej dyskretny przebieg.


Pożar meczetu. W Gdańsku-Oliwie nieznani sprawcy podpalili muzułmańską świątynię; zdaniem miejscowego imama sprawa wiąże się z awanturą między obrońcami zwierząt a wyznawcami islamu, do której doszło podczas obchodów Święta Ofiarowania w Bohonikach, gdzie polscy Tatarzy mieli dokonać uboju rytualnego.


Marsz Niepodległości. Tegoroczną imprezę narodowców ma ochraniać własna „Straż marszu”. Żeby uniknąć kojarzenia i konfrontacji z narodowcami, PiS zorganizuje własne obchody dzień wcześniej i połączy je z „miesięcznicą” katastrofy smoleńskiej.


Za karę do kina. 17 zidentyfikowanych przez policję kiboli, wykrzykujących antysemickie hasła podczas meczu Legii z Widzewem w kwietniu 2011 r., zostało skazanych na dziewięć miesięcy prac społecznych w wymiarze 30 godzin miesięcznie, wpłaty na Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz obejrzenie filmu Izabelli Cywińskiej „Cud purymowy”, w którym antysemita przechodzi wewnętrzną przemianę, dowiadując się o swoich żydowskich korzeniach.


PZPN szuka trenera. Po przegranych eliminacjach do mundialu w Brazylii Waldemar Fornalik został zwolniony; z wypowiedzi prezesa związku Zbigniewa Bońka wynika, że jego następcą zostanie dotychczasowy trener Górnika Zabrze Adam Nawałka.


Urban przegrał. Tygodnik „Nie” musi przeprosić Donalda Tuska za dowcip primaaprilisowy: opublikowany na łamach pisma zapis rzekomo podsłuchanych na stadionie, toczonych wulgarnym językiem rozmów premiera ze współpracownikami. Materiał był zmyślony, a sąd uznał, że pismo Jerzego Urbana poniżyło szefa rządu w oczach obywateli; wyrok jest nieprawomocny.


Prosię bardzo. Po tekstach na portalu „Gazety Wyborczej” i komentarzach oburzonych internautów sieć Makro wycofała ze sprzedaży pakowane w folię prosięta. Bloger „TP” Michał Olszewski zwrócił uwagę na hipokryzję protestujących: „ta mielonka też miała mamę”, przypomniał.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2013