OBRAZ TYGODNIA

10 – 19 sierpnia

19.08.2013

Czyta się kilka minut

Mrożek. W wieku 83 lat zmarł Sławomir Mrożek, wielki polski prozaik i dramaturg, autor m.in. „Tanga” i „Emigrantów”.


Krew w Egipcie. Setki ofiar śmiertelnych i tysiące rannych to efekt akcji egipskiego wojska likwidującego obozowiska zwolenników opozycyjnego Bractwa Muzułmańskiego. W proteście przeciwko pacyfikacji do dymisji podał się tymczasowy wiceprezydent kraju, laureat pokojowego Nobla Mohammed el-Baradei.


Rozmowy jerozolimskie. Pod naciskiem amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego odbyła się pierwsza od trzech lat seria palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych. Przed jej rozpoczęciem władze Izraela amnestionowały 26 Palestyńczyków więzionych za zabijanie Izraelczyków, ale zapowiedziały budowę nowych domów na terenach okupowanych.


Czechy czekają. Prezydent Miloš Zeman przyjął rezygnację gabinetu Jiříego Rusnoka, który nie uzyskał wotum zaufania. W najbliższych dniach nad Wełtawą odbędzie się głosowanie nad samorozwiązaniem parlamentu, a przyspieszone wybory odbędą się prawdopodobnie w październiku.


Rosja przykręca śrubę. Federalna Służba Celna zamknęła granicę dla eksporterów z Ukrainy, co zdaniem komentatorów wiąże się z planem podpisania przez Kijów układu o stowarzyszeniu z UE: ukraińskie media ujawniły tajny rosyjski dokument o przedsięwzięciach „w celu przyłączenia Ukrainy do euroazjatyckich procesów integracyjnych”.


PiS przewodzi. Gdyby wybory odbyły się teraz, na PiS głosowałoby 43 proc. zdecydowanych wyborców – wynika z sondażu TNS-Polska dla „Wiadomości”. Przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego nad PO wzrosła do 11 proc., do parlamentu weszłoby jeszcze SLD oraz balansujący na progu wyborczym PSL – w przypadku takiego podziału mandatów PiS mógłby rządzić samodzielnie.


Nazwij ich, jak chcesz. Rząd kieruje do Sejmu nowelizację kodeksu karnego, w myśl której znieważenie „konstytucyjnych organów” nie byłoby karane surowiej, niż znieważenie każdego innego funkcjonariusza.


W tył zwrot. Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego Bronisław Komorowski zapowiedział „koniec polityki opartej na wysyłaniu żołnierzy na antypody”. Zdaniem głowy państwa pieniądze na armię powinny służyć modernizacji jej potencjału obronnego, a nie misjom zewnętrznym; Afganistan, gdzie zginęło 41 polskich żołnierzy, nasz kontyngent ma opuścić w 2014 r. Prezydent „z bólem serca” zgadza się na tegoroczne ograniczenia w budżecie MON, ale broni zasady wydawania na obronność 1,95 proc. PKB rocznie (w przeszłości kwestionował ją m.in. minister finansów Jacek Rostowski).


Krzyże w komendzie. Komendant miejski policji w Radomiu nakazał zdjęcie krzyży ze ścian swojego gabinetu, sekretariatu i pokoju narad. Sprawę – komentowaną przez kilku biskupów w homiliach do idących na Jasną Górę pielgrzymów – bada policyjny wydział wewnętrzny.


Można nie szczepić. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Sanepid nie ma prawa karać mandatami rodziców, którzy uchylają się od obowiązkowych (i refundowanych przez państwo) szczepień ochronnych. Powód orzeczenia był formalny: karać może jedynie wojewoda, ale dotąd wojewodowie w podobnych przypadkach nie ingerowali. Kilka tygodni temu sąd w Koninie rozpatrzył pozytywnie odwołanie małżeństwa, które dowodziło, że także sąd rodzinny nie ma kompetencji, by nakazywać szczepienia.


Bauman rezygnuje. W związku z kampanią nienawiści w internecie, rozpoczętą po ogłoszeniu, że Dolnośląska Szkoła Wyższa przyznała mu tytuł doktora honoris causa, prof. Zygmunt Bauman zrezygnował z wyróżnienia. Kilka tygodni temu wrocławski wykład wybitnego naukowca, który w młodości służył w komunistycznym aparacie bezpieczeństwa, został zakłócony przez przedstawicieli skrajnej prawicy.


Kibole. Grupa pseudokibiców Ruchu Chorzów, przebywających w Gdyni w związku z meczem ich drużyny w Pucharze Polski, zaatakowała opalających się na plaży marynarzy z meksykańskiego żaglowca. Pseudokibice Legii przerwali w Łomiankach mecz znienawidzonej Polonii.


Jazda. Marek Migalski, europoseł partii Polska Jest Najważniejsza, zaproponował nowelizację prawa o ruchu drogowym, obejmującą m.in. zniesienie obowiązku jazdy w pasach, a także ograniczeń prędkości na autostradzie i zakazu prowadzenia rozmów przez telefon w trakcie jazdy.


Lekkoatletyka. Podczas Mistrzostw Świata w Moskwie Paweł Fajdek zdobył złoty medal w rzucie młotem, w tej samej dyscyplinie srebro wywalczyła Urszula Włodarczyk. Najbardziej utytułowanym medalistą mistrzostw stał się jamajski biegacz Usain Bolt.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2013