OBRAZ TYGODNIA

9 – 15 lipca 2013

15.07.2013

Czyta się kilka minut

Wokół Wołynia. „Czystka etniczna o znamionach ludobójstwa” – tak ostatecznie Sejm nazwał dokonaną przed 70 laty rzeź polskich mieszkańców Wołynia, dokonaną przez oddziały UPA. Zdecydowała różnica dziesięciu głosów: pozostali posłowie chcieli nazwać zbrodnię z 1943 r. po prostu ludobójstwem. W debacie sejmowej wystąpił m.in. poseł Mieczysław Golba z Solidarnej Polski, który na podstawie wywiadu z posłem Mironem Syczem w „TP” zarzucił jego ojcu udział w mordowaniu Polaków. W rocznicę zbrodni prezydent Bronisław Komorowski odsłonił pomnik ofiar na Skwerze Wołyńskim w Warszawie, a następnie pojechał na Ukrainę, gdzie w Łucku apelował o prawdę, przebaczenie i pojednanie. Wizytę prezydenta RP zakłócił atak ukraińskiego nacjonalisty, który rozbił jajko na jego marynarce.


Skandal w kurii i na parafii. Odwoływany przez abp. Henryka Hosera z funkcji proboszcza parafii Jasienica, zaangażowany w dialog chrześcijańsko-żydowski ks. Wojciech Lemański oskarżył swojego zwierzchnika o „głęboko niestosowne zachowanie” podczas ich spotkania w styczniu 2010 r. Ordynariusz warszawsko-praski miał zapytać podwładnego, czy jest obrzezany, w czym – zdaniem ks. Lemańskiego – leży źródło późniejszych konfliktów. Kuria dementuje rewelacje proboszcza: jej zdaniem arcybiskup nie mógł pytać o obrzezanie „z powodu braku motywów i celu”, a także „w świetle danych osobowych ks. Lemańskiego” (dokumenty chrztu, bierzmowania, życiorys), zaś prawdziwym powodem sankcji wobec księdza jest „brak szacunku i posłuszeństwa (...) nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych”, oraz fakt, że jego „publicznie głoszone poglądy nie spełniają wymogów prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła”. W dniu zamknięcia tego numeru „TP” ks. Lemański nie wpuścił na parafię mającego go zastąpić administratora.


„Rozum był smutny, serce się cieszyło” – skomentował Donald Tusk odrzucenie przez Sejm rządowego projektu ustawy o uboju rytualnym, dokonywanym bez ogłuszania i wymaganym przez konserwatywne odłamy judaizmu i islamu (w Polsce prowadzono go w kilkudziesięciu zakładach mięsnych, pracujących głównie na eksport). Przeciwko propozycjom rządu zagłosowało 37 posłów PO.


Prokurator ma kłopoty? Minister sprawiedliwości Marek Biernacki przedłożył premierowi krytyczną opinię o sprawozdaniu z rocznej działalności prokuratury generalnej, co wywołało spekulacje na temat możliwego odwołania z funkcji jej zwierzchnika, Andrzeja Seremeta. Donald Tusk, jak zapowiedział jego rzecznik, będzie „wnikliwie analizował” sprawozdanie Seremeta i opinię Biernackiego, prezydent Bronisław Komorowski wspomniał tymczasem o „istnieniu układu politycznego w kierownictwie prokuratury związanego z radykalnymi środowiskami prawicowymi”.


Himalaizm i śmierć. Jeden z najsłynniejszych polskich himalaistów Artur Hajzer zginął podczas odwrotu z nieudanej wyprawy na szczyt Gaszerbrum I: przekonany, że jego partner Marcin Kaczkan spadł ze ściany, najprawdopodobniej wyruszył na pomoc i sam się poślizgnął. To kolejna śmierć polskiego wspinacza po marcowej tragedii na ­Broad Peaku, gdzie po zdobyciu szczytu (w ramach kierowanego przez Hajzera programu Polski Himalaizm Zimowy) zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.


Egipt na skraju wojny domowej. W Kairze wojsko zastrzeliło kilkudziesięciu zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego, a Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, wezwało swoich zwolenników do powstania. Część komentatorów pokłada nadzieję na uspokojenie sytuacji w rozpoczętym właśnie ramadanie.


Irlandia i aborcja. Parlament w Dublinie złagodził ustawę o przerywaniu ciąży, dopuszczając aborcję w przypadku zagrożenia życia matki, także wtedy, gdy zagrożenie wynika z zamiaru popełnienia przez nią samobójstwa. Złagodzono karę za dokonanie nielegalnego zabiegu.


Rosyjska sprawiedliwość. Moskiewski sąd pośmiertnie uznał Siergieja Magnitskiego winnym rzekomych oszustw podatkowych. Magnitski był prawnikiem piętnującym nadużycia władzy, zamęczonym w więzieniu w listopadzie 2009 r.


Lekarz dla generała. Prokurator Ewa Koj z katowickiego IPN zwróciła się do warszawskiego sądu o zweryfikowanie opinii biegłych na temat stanu zdrowia Wojciecha Jaruzelskiego. Z doniesień mediów wynika, że 90-letni autor stanu wojennego, choć niezdolny do wzięcia udziału w rozprawach sądowych, mógł uczestniczyć w wydanych na jego cześć uroczystościach urodzinowych.


Awantura o wywiad. W „Dużym Formacie” ukazała się zdumiewająca rozmowa z Krystyną Pawłowicz, zatytułowana „Ze mną trzeba grzecznie”. Posłanka PiS wyparła się zawartych w nim stwierdzeń i oświadczyła, że była przekonana, iż rozmawia z „Gościem Niedzielnym” – co zresztą odpowiada prawdzie, bo przeprowadzający wywiad dziennikarz zmienił pracę dopiero po spotkaniu z nią.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 29/2013