OBRAZ TYGODNIA

14 – 20 maja 2013

20.05.2013

Czyta się kilka minut

Klon człowieka. Amerykańscy embriologowie z Oregon Health and Science University sklonowali ludzki zarodek – uzyskali klon ośmiomiesięcznego płodu cierpiącego na ciężką chorobę genetyczną w nadziei wytworzenia dzięki temu embrionalnych komórek macierzystych, przydatnych do ewentualnego użycia w terapii.


Gospodarka pełznie. Polski wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale wyniósł zaledwie 0,4 proc. PKB (analitycy spodziewali się 0,7 proc.), co jest najgorszym wynikiem od 4 lat. Na minusie są inwestycje ­(- 4,1 proc.) oraz konsumpcja prywatna i publiczna, na plusie (3,2 proc.) eksport netto. Rada Polityki Pieniężnej próbuje stymulować wzrost obniżając stopy procentowe (obecnie główna wynosi 3 proc. – najniżej w historii), równocześnie udało się stłumić inflację (w kwietniu 0,8 proc.; najmniej od 7 lat).


PO dołuje. Według wszystkich znaczących ośrodków badania opinii publicznej, gdyby wybory odbyły się dziś, ich zwycięzcą byłby PiS z kilkuprocentową przewagą nad PO (w CBOS partia Jarosława Kaczyńskiego zbiera 26 proc., partia Donalda Tuska – 23 proc.).


Premier kontra Urban. Szef rządu pozwał do sądu redaktora brukowego tygodnika za to, że chciał „poniżyć go w oczach opinii publicznej i wywołać przekonanie, że premier sprawujący władzę w Polsce jest osobą pozbawioną zasad etycznych”, publikując primaaprilisowy dowcip o rzekomo nagranych, dość wulgarnych rozmowach między Donaldem Tuskiem a gronem współpracowników podczas meczu piłkarskiego Polska-Ukraina. Urban uważa, że żart był udany, i przepraszać nie zamierza.


Zastraszanie gazet. Izba Wydawców Prasy zaprotestowała przeciwko „kolejnej próbie zastraszania wolnych mediów” za pomocą „całkowicie nieadekwatnych” roszczeń cywilno-prawnych. Chodzi o pozew min. Sławomira Nowaka, domagającego się od wydawcy tygodnika „Wprost” za słynny już artykuł o kosztownych zegarkach i imprezach z biznesmenami przeprosin w mediach, które miałyby kosztować 30 mln zł. Minister odpowiedział, że z procesu się nie wycofa, choć ograniczy swoje żądania.


„Idziemy po was”. To słowa szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, wypowiedziane pod adresem skinheadów. Minister po raz kolejny w ciągu ostatnich dni odwiedził Białystok, gdzie doszło do próby podpalenia mieszkania, w którym przebywał obywatel Indii, a wcześniej kilkakrotnie miały miejsce incydenty o charakterze rasistowskim.


Historia według SLD. Poseł Tadeusz Iwiński zablokował przyjęcie przez aklamację uchwały Sejmu w sprawie 30. rocznicy śmierci Grzegorza Przemyka, brutalnie pobitego przez milicjantów, a następnie zmarłego w szpitalu. Iwiński uznał, że skoro sąd nie wskazał winnych śmierci Przemyka, nie może tego robić Sejm; problem w tym, że w czasach PRL-u ukaranie winnych blokowały władze, po 1989 r. sprawa milicjanta, który pobił chłopca, przedawniła się, zaś oficer dyżurny komisariatu, w którym wydarzyła się tragedia, został wprawdzie skazany, ale unika kary ze względu na stan zdrowia.


Ordynariusz wrocławski. 57-letni Józef Kupny, dotąd biskup pomocniczy w Katowicach, zostanie metropolitą wrocławskim, następcą abp. Mariana Gołębiewskiego, który po skończeniu 75 lat przeszedł na emeryturę.


Maanam. W wieku 66 lat zmarł Marek Jackowski, gitarzysta zespołów Osjan i Anawa, lider słynnego zwłaszcza w latach 80. Maanamu.


Porządki Obamy. Prezydent USA doprowadził do odejścia ze stanowiska szefa amerykańskiego urzędu skarbowego, odpowiedzialnego za celowe szykanowanie przedstawicieli konserwatywnej Tea Party.


Doktor śmierć. Amerykański sąd uznał Kermita Gosnella, lekarza nielegalnie przeprowadzającego późne aborcje (nawet 30-tygodniowych płodów), za winnego morderstw pierwszego stopnia.


Piersi. Aktorka Angelina Jolie poinformowała w oświadczeniu na łamach „New York Timesa”, że w obawie przed rakiem, na którego zmarła jej matka, poddała się prewencyjnej mastektomii (wcześniejsze badania wykazały u niej mutację genetyczną, świadczącą o zwiększonym prawdopodobieństwie zachorowania na nowotwór). Informacja wywołała burzę także w Polsce; sen. Bolesław Piecha z PiS określił decyzję Jolie jako rodzaj „eventu”, ale dzień później uznał swoją wypowiedź za „dalece niefortunną”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2013