OBRAZ TYGODNIA

26 marca – 1 kwietnia 2013

01.04.2013

Czyta się kilka minut

Redaktor, senator, minister, Krzysztof. W wieku 82 lat zmarł Krzysztof Kozłowski, wieloletni zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” i twórca świetności niniejszej rubryki, pierwszy niekomunistyczny minister spraw wewnętrznych i organizator Urzędu Ochrony Państwa, człowiek odważny i rozważny, szlachetny i wielkoduszny.


Kryzys koreański. Władze Korei Północnej ogłosiły, że wchodzą w stan wojny z Koreą Południową, ostrzegając, że każda prowokacja w pobliżu jej lądowej i morskiej granicy doprowadzi do „konfliktu na szeroką skalę i wojny jądrowej”. Formalnie Pjöngjang i Seul pozostają w stanie wojny od ponad pół wieku – po konflikcie z 1953 r. nigdy nie zawarto układu pokojowego; analitycy zajmujący się regionem są zdania, że Kim Dzong Un eskaluje napięcie, żeby wymusić na instytucjach międzynarodowych wznowienie pomocy dla pogrążonego w kryzysie żywnościowym kraju.


Cypr się podnosi. W kraju, który otrzymał od UE i MFW 10 mld euro pomocy, po kilkudniowej przerwie wznowiono normalną działalność sektora bankowego. Ceną za wsparcie było opodatkowanie części depozytów powyżej 100 tys. euro w dwóch największych bankach na wyspie i likwidacja jednego z nich. Wśród najbardziej poszkodowanych tą operacją są obywatele Rosji, którzy w miejscowym raju podatkowym ulokowali 31 mld euro.


Franciszkańskie święta. W Wielki Czwartek nowy papież odprawił mszę w rzymskim więzieniu, gdzie umył nogi 12 młodocianym więźniom obojga płci i różnych wyznań. Franciszek wciąż nie przeprowadził się do przygotowanego dlań apartamentu – wraz z innymi księżmi mieszka w Domu Świętej Marty, czyli watykańskim hotelu.


Sam czy z pomocą? Przyczyną śmierci zwaśnionego z Kremlem i korzystającego z azylu politycznego w Wlk. Brytanii rosyjskiego oligarchy Borysa Bierezowskiego było powieszenie. Część przyjaciół potężnego niegdyś przedsiębiorcy twierdzi, że od jakiegoś czasu myślał o samobójstwie.


Pieniądze na drogi. Komisja Europejska odblokowała wypłatę dotacji na modernizację polskich dróg, ale nie pozwoliła na wykorzystanie ich w inwestycjach, przy których mogło dojść do zmowy cenowej. Wypłaty 3,5 mld zł dotacji zostały zawieszone w grudniu z powodu wykrytych przez polską prokuraturę nieprawidłowości podczas realizacji trzech projektów, m.in. budowy drogi ekspresowej Jeżewo-Białystok.


Minister kontra OFE. Jacek Rostowski ostro skrytykował propozycję otwartych funduszy emerytalnych, które chciałyby wypłacać swoim klientom emerytury jedynie przez jakiś czas, np. 10-15 lat, a następnie przekazywać tę odpowiedzialność do ZUS-u.


Trybunał Konstytucyjny o reformie Gowina. Zniesienie przez ministra sprawiedliwości 79 sądów rejonowych i przekształcenie ich w wydziały zamiejscowe innych sądów, mimo iż dokonane na drodze ministerialnego rozporządzenia, a nie ustawy, było zgodne z ustawą zasadniczą. Orzeczenie TK nie kończy politycznego sporu wokół tej decyzji – w Sejmie znajduje się popierany przez opozycję i PSL projekt ustawy faktycznie cofającej decyzję min. Gowina.


Wojna śmieciowa. Do 1 lipca samorządy mają czas na podpisanie nowych umów z przedsiębiorstwami zajmującymi się segregacją i wywozem śmieci, co w większości przypadków może się wiązać ze wzrostem cen. Zdaniem ekspertów na podpisanie części umów zabraknie czasu i w lecie możemy żyć wśród stert niewywiezionych odpadów.


Strajk na Śląsku. W kilkugodzinnym proteście wzięło udział ok. 80 tys. związkowców z kilkuset zakładów – szkół, ­kopalń, szpitali, dyspozytorni kolejowych. Domagali się m.in. ograniczenia stosowania umów śmieciowych, rezygnacji z planów uelastycznienia sposobu rozliczania czasu pracy, wprowadzenia rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatycznego i zdjęcia z samorządów obowiązku utrzymywania szkół. „Trzeba wreszcie skończyć z tą liberalną zarazą” – podsumował przewodniczący Solidarności Piotr Duda.


Rząd dołuje. Tylko 25 proc. badanych przez CBOS jest zadowolonych z pracy gabinetu Donalda Tuska – odmiennego zdania pozostaje 43 proc. ankietowanych. Zadowolenie z kierowania rządem przez obecnego premiera wyraża 30 proc., niezadowolonych jest 57 proc.


Tytoń szkodzi. Ze śledztwa „Rzeczpospolitej” wynika, że Fundacja Republikańska – think tank założony przez posła PiS Przemysława Wiplera – jest utrzymywana m.in. dzięki wsparciu wielkiego koncernu tytoniowego, a jej aktywność (łącznie z interpelacjami posła Wiplera) wiąże się z lobbingiem na rzecz tej branży.


„Przesadnie pomówiony”. Tak powiedział o sobie abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, w związku z rewelacjami tygodnika „Wprost”, jakoby poniżał swoich współpracowników i nadużywał alkoholu. „Nuncjusz Apostolski potwierdził mi, iż jest on gotów przyjąć i ocenić wraz ze zwierzchnimi kompetentnymi władzami kościelnymi każdą Waszą uwagę, skargę czy zarzut” – napisał abp Głódź do księży archidiecezji, dodając wyznanie, że „każdy ma swoje słabości”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2013