OBRAZ TYGODNIA

12 – 18 lutego 2013

18.02.2013

Czyta się kilka minut

Benedykt XVI: kulisy dymisji. Zdaniem watykanistów odchodzący 28 lutego papież nie ma poważniejszych kłopotów ze zdrowiem – do decyzji o rezygnacji miało doprowadzić go rozczarowanie współpracownikami z Kurii Rzymskiej, odpowiedzialnymi za przecieki kościelnych tajemnic (m.in. w aferze VatiLeaks) i wpadki obciążające jego samego. Podczas środowej audiencji generalnej, żegnając się z wiernymi, Benedykt XVI podkreślił, że podjął decyzję w pełnej wolności i po długich modlitwach, ze świadomością, że nie jest w stanie pełnić posługi Piotrowej z braku sił; wiadomo, że po krótkim pobycie w Castel Gandolfo ma zamieszkać w klasztorze na terenie Ogrodów Watykańskich. Nowego papieża wybierze 117 kardynałów – ponad połowa z nich to przedstawiciele Europy, w której mieszka jedna czwarta wszystkich katolików świata; elektorów z Ameryki Łacińskiej, gdzie mieszka prawie połowa katolików, jest trzy razy mniej.


Meteroid. Mknący z prędkością kilkudziesięciu tysięcy kilometrów na godzinę kilkutonowy kosmiczny głaz eksplodował nad Uralem – jego odłamki i fala uderzeniowa trafiły m.in. w miasto Czelabińsk, raniąc ok. tysiąca osób i uszkadzając setki domów.


Atomowa próba. Korea Północna przeprowadziła trzeci w ostatnim czasie (po nieudanym sprzed 7 lat i udanym sprzed 4 lat, ale o znacznie mniejszej skali) test jądrowy. W Pjongjangu rządzi obecnie 30-letni syn zmarłego niedawno Kim Dzong Ila, Kim Dzong Un.


Orędzie Obamy. Rozpoczynający drugą kadencję prezydent USA zapowiedział szereg działań zmierzających do poprawy sytuacji klasy średniej, zmiany w ustawie imigracyjnej, zwiększenie inwestycji w energię odnawialną oraz walkę o ograniczenie dostępu do broni palnej.


Małżeństwo dla wszystkich. Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę zezwalającą gejom i lesbijkom na zawieranie małżeństw i adoptowanie dzieci: lewica i prezydent François Hollande spełnili obietnice wyborcze mimo niedawnych masowych protestów w Paryżu.


Zmiany w rządzie. Premier Donald Tusk zapowiedział dokonanie korekt w składzie rady ministrów w związku z odejściem szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego na stanowisko ambasadora RP w Hiszpanii. W ostatnich sondażach rząd popiera tylko 25 proc. badanych – najgorzej w historii koalicji PO-PSL.


Nowicka poza Ruchem. Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, która pozostała na stanowisku mimo wycofania rekomendacji Ruchu Palikota, została usunięta z klubu parlamentarnego tej partii. Ostatnie sondaże wskazują, że w następnych wyborach ugrupowanie Palikota ma niewielkie szanse przekroczenia progu wyborczego; afera wokół Nowickiej może też pokrzyżować plany tworzenia przez Aleksandra Kwaśniewskiego wspólnej listy wyborczej lewicy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.


Instytut Myśli Państwowej. Roman Giertych, Michał Kamiński i Kazimierz Marcinkiewicz poinformowali o założeniu think tanku.


30 procent w dół. Po opublikowaniu wyników finansowych Telekomunikacji Polskiej SA za 2012 r. (o połowę mniejsze zyski niż w 2011 r., obniżenie dywidendy) kurs akcji tej spółki obniżył się o jedną trzecią, czyli jej wartość spadła o 5 mld zł. W tym roku firma ma zwolnić 1,7 tys. osób z liczącej 40 tys. załogi. Zwolnienia szykują się także w innych wielkich firmach – w LOT i PZU, wstrząsające informacje o stratach (zdaniem „Rzeczpospolitej” wynoszących w 2012 r. 230 mln zł) dochodzą także z TVP.


Niższa inflacja. Ceny konsumpcyjne w styczniu były o 1,7 proc. wyższe niż przed rokiem – najmniejszy wzrost od pięciu lat zawdzięczamy przede wszystkim obniżkom cen gazu, uzyskanym dzięki nowej umowie z rosyjskim Gazpromem.


Śmierć biznesmena. W wieku 74 lat zmarł Aleksander Gudzowaty, przedsiębiorca, który dorobił się fortuny na handlu z Rosją, przed kilkoma laty mający również wpływ na polską scenę polityczną (szef jego ochrony ujawnił m.in. taśmę z nagraniem rozmowy Gudzowatego z Józefem Oleksym, podczas której były premier ostro krytykował swoich kolegów z SLD).


Śmierć pisarza. W Krynkach na Podlasiu zmarł Sokrat Janowicz, nazywany „Pisarzem Obojga Narodów”. Przez całe życie był orędownikiem zbliżenia Polaków i Białorusinów. Miał 77 lat.


Upadek działacza. Założyciel fundacji KidProtect.pl Jakub Śpiewak płacił służbową kartą za prywatne wydatki – zakupy w sklepach z ubraniami, wyjazd na wakacje itp. Po ujawnieniu sprawy przez tygodnik „Wprost” twórca organizacji zajmującej się ochroną dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym wycofał się z życia publicznego, a jego fundacja ogłosiła bankructwo.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2013