OBRAZ TYGODNIA

4 – 10 grudnia 2012

10.12.2012

Czyta się kilka minut

Stulecie Turowicza. Z okazji rocznicy urodzin wieloletniego Redaktora „TP” Sejm przyjął specjalną uchwałę, w Krakowie odsłonięto dwie nowe tablice pamiątkowe, księgozbiór Jerzego Turowicza został przekazany Uniwersytetowi Papieskiemu, a kard. Stanisław Dziwisz odprawił Mszę w kolegiacie św. Anny.


Trotyl. Naczelna Prokuratura Wojskowa przyznała, że „na wyświetlaczu niektórych urządzeń pojawił się napis TNT, czyli trotyl”, zastrzegła jednak, że – choć producent detektorów zapewnia, że ich wskazania są pewne – te dane „nie są wystarczające do potwierdzenia bądź wykluczenia takiej okoliczności” i że dotychczasowe ustalenia śledztwa nie wskazują na wybuch na pokładzie. Przypomnijmy, że miesiąc wcześniej rewelacje dziennika „Rzeczpospolita” o trotylu znalezionym na wraku tupolewa były przez śledczych dementowane i doprowadziły do zwolnienia z pracy naczelnego, wicenaczelnego, szefa działu i autora tekstu.


Wicepremier z PSL. Nowy lider ludowców Janusz Piechociński po kilkunastu dniach wahań zastąpił Waldemara Pawlaka na stanowisku wicepremiera i ministra gospodarki. Wraz z premierem Tuskiem Piechociński zapowiedział przegląd ministrów i ewentualną rekonstrukcję rządu za rok.


Życie wewnętrzne lewicy. Eurodeputowany Marek Siwiec, od ponad 20 lat jedna z twarzy tego ugrupowania, wystąpił z SLD. Z enuncjacji prasowych wynika, że wraz z Aleksandrem Kwaśniewskim zamierza działać na rzecz zbliżenia SLD z Ruchem Palikota.


Życie wewnętrzne prawicy. „Naszym celem jest repolonizacja polskich banków i repolonizacja polskich mediów” – zadeklarował Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Zielonej Górze. W Opolu powiedział, że Niemcom w Polsce powinno przysługiwać tyle praw, ile Polakom w Niemczech („Asymetria będzie zniesiona” – dodawał, mówiąc np. o zwolnieniu przedstawicieli mniejszości w wyborach z 5-procentowego progu wyborczego).


Sondażowy chaos. W CBOS poparcie dla PO wynosi 32 proc., a dla PiS – 20 proc. W TNS Polska PO ma 36 proc., a PiS – 31 proc.


Bicie piany. W mediach głównego nurtu debatowano dobry tydzień nad zdjęciami posła PiS Tomasza Kaczmarka, sfotografowanego jeszcze w okresie pracy w CBA półnago nad walizką pełną pieniędzy. Spółka Agora, na której portalu Gazeta.pl ujawniono fotografie, zapowiedziała pozwanie Kaczmarka za sugerowanie, że jej dziennikarze tworzą „związek przestępczy z byłymi funkcjonariuszami CBA”, zaś poseł powiedział, że krytykujący jego postawę obecny szef Biura Paweł Wojtunik ma podobnie kompromitujące fotografie. Mariusz Kamiński, pierwszy zwierzchnik CBA, będzie sądzony za nadużycie władzy w 2007 r., podczas śledztwa dotyczącego tzw. afery gruntowej.


Służby w reformach. Premier Donald Tusk zapowiedział „istotne zmiany” w funkcjonowaniu ABW: agencja ma się koncentrować na działaniach dotyczących zagrożeń terrorystycznych, ekstremizmami i ochroną informacji niejawnych; kwestią otwartą jest pełnienie przez nią czynności procesowych w odniesieniu do tych czynów.


Zbezczeszczony obraz. 58-letni mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dwa pojemniki z czarną farbą – ikonę przed zniszczeniem uchroniła kuloodporna szyba. Napastnika zatrzymano, najprawdopodobniej będzie miał zarzut publicznego znieważenia uczuć religijnych (czytaj także w „Kronice” na str. 17).


Zakaz emisji. Sąd zdecydował o zdjęciu z anteny TVP 2 reportażu o zakonnikach prowadzących prestiżowe gdańskie gimnazjum. Z zapowiedzi programu wynika, że duchowni przeklinają i składają uczniom obsceniczne propozycje; ich prawnik twierdzi, że materiały szkalujące szkołę zdobyto w nielegalny sposób.


Tak dla konwencji. Rząd po rocznych dyskusjach zgodził się na podpisanie konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z dwoma zastrzeżeniami: odszkodowanie od państwa dla ofiar przemocy będzie się należało tylko obywatelom UE, a Polska nie będzie zobowiązana do ścigania sprawców zbiegłych za granicę. Przed dokumentem unijnym będzie miała pierwszeństwo Konstytucja RP.


Egipt pod napięciem. 15 grudnia w kraju odbędzie się referendum konstytucyjne, mające rozstrzygnąć o przyszłości zmian ustrojowych proponowanych przez Bractwo Muzułmańskie. Wywodzący się z tego ugrupowania prezydent Mohamed Mursi przed kilkunastoma dniami wydał dekret przyznający mu nadzwyczajne uprawnienia, ale po fali protestów wycofał się z jego najbardziej kontrowersyjnych punktów.


Życie i śmierć. Brytyjskie tabloidy oszalały na punkcie „royal baby” – mającego narodzić się latem dziecka księcia Williama i Kate Middleton. Nagabywana przez media szpitalna pielęgniarka (połączyła rozmowę prezenterów australijskiej stacji radiowej, podających się za królową Elżbietę i księcia Karola, z osobistą pielęgniarką księżnej Kate) popełniła samobójstwo.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51/2012