OBRAZ TYGODNIA

11 – 17 września 2012

17.09.2012

Czyta się kilka minut

Sprawiedliwość obnażona. „Gazeta Polska Codziennie” opublikowała nagranie rozmowy prezesa gdańskiego sądu Ryszarda Milewskiego z dziennikarzem podszywającym się pod asystenta szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego. Fikcyjny urzędnik ustalał z sędzią datę posiedzenia w sprawie zażalenia Marcina P., twórcy piramidy finansowej Amber Gold, na decyzję o trzymiesięcznym areszcie – a sędzia pytał, czy ma je przyspieszyć. Postępowanie sędziego – jako urągające zasadzie niezależności – skrytykowali zarówno premier Tusk, jak i minister sprawiedliwości Jarosław Gowin; ten drugi domaga się jego odwołania. Prokuratura wszczęła tymczasem śledztwo, by sprawdzić, czy syn premiera Michał popełnił przestępstwo, pracując równocześnie dla gdańskiego lotniska i dla kontrolowanej przez Amber Gold firmy OLT Express.


Notatka tajna. Dokument poświęcony działalności Amber Gold, który ABW przekazała w maju premierowi, nie zostanie ujawniony – przedstawiono go natomiast na posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Szef rządu mówił niedawno, że wiedza, jaką mu przekazała Agencja, nie wykraczała poza informacje, które podawały w tym czasie media.


„Pruszków” triumfuje. W drugim procesie szefów mafii pruszkowskiej (m.in. słynnych „Słowika” i „Bola”) zapadły wyroki uniewinniające, jedynie Janusz P. ps. „Parasol” został skazany na 1,5 roku więzienia. To kompromitacja prokuratury, opierającej się – jak uznał sąd – na niewiarygodnych zeznaniach świadków koronnych. Wyrok jest nieprawomocny.


Znieważył prezydenta. Twórca strony internetowej Antykomor, zamieszczający na niej ośmieszające Bronisława Komorowskiego komentarze i grę polegającą na strzelaniu do głowy państwa, został skazany na 15 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie.


Tumult na pogrzebie. Uczestnicy Mszy żałobnej po śmierci Józefa Szaniawskiego, powiązanego z prawicą historyka i publicysty, usiłowali uniemożliwić reprezentującemu prezydenta Janowi Lityńskiemu wygłoszenie przemówienia informującego o pośmiertnym odznaczeniu.


Barroso o federacji, Niemcy o traktacie. W orędziu o stanie UE, wygłoszonym w Parlamencie Europejskim, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso zadeklarował, że wspólnota musi pójść w kierunku federacji państw narodowych. Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zaakceptował tymczasem ratyfikację przez Berlin traktatu o funduszu pomocowym eurolandu, kluczowego dla obrony strefy euro przed kryzysem.


Holendrzy bliżej centrum. Przedterminowe wybory w tym kraju zakończyły się sukcesem umiarkowanych partii proeuropejskich – porażkę ponieśli zarówno eurosceptycy z Partii Socjalistycznej, jak i ksenofobiczna Partia Wolności Geerta Wildersa, która straciła blisko połowę mandatów.


Śmierć Ameryce! Na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej tłumy rozwścieczonych muzułmanów atakowały ambasady USA (w Libii zamordowano ambasadora tego kraju) po tym, jak w internecie znalazł się obraźliwy dla Mahometa amatorski film z Kalifornii.


Papież w Libanie. Benedykt XVI przez trzy dni gościł na Bliskim Wschodzie, apelując o pokój i udzielając dyskretnego wsparcia „arabskiej wiośnie”. W odprawianych przezeń Mszach uczestniczyli prominentni politycy i duchowni muzułmańscy.


Amerykanie wiedzieli. Archiwa Narodowe USA opublikowały na swoich stronach internetowych kilka tysięcy dokumentów na temat zbrodni katyńskiej, jednoznacznie pokazujących, że administracja prezydenta Roosevelta już w 1943 r. wiedziała, że odpowiedzialność za śmierć polskich oficerów ponoszą Sowieci.


Katastrofa polskiego autokaru. Trzy osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych w wypadku pod Miluzą. Z relacji świadków wynika, że kierowca autobusu zbyt późno zauważył zjazd z autostrady.


Kongres Kobiet. Blisko 10 tys. delegatek z całej Polski wzięło udział w zorganizowanym w Pałacu Kultury dwudniowym spotkaniu. Tegoroczny Kongres poświęcono przede wszystkim aktywizacji kobiet na prowincji; gość spotkania Donald Tusk zadeklarował, że listy wyborcze powinny być budowane metodą suwakową, czyli przez naprzemienne umieszczanie kobiet i mężczyzn.


Jeden grant. Z 536 dofinansowań udzielonych przez UE młodym naukowcom do Polski trafiło tylko jedno – dla dr Justyny Olko z UW, zajmującej się badaniami języka nahuatl. Wiadomość nagłośniła „Gazeta Wyborcza”, nadając materiałowi tytuł „Naukowy ogon Europy”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2012