OBRAZ TYGODNIA

6 – 12 marca 2012

12.03.2012

Czyta się kilka minut

Polskie weto. Podczas szczytu UE Warszawa nie zgodziła się na dalsze zredukowanie emisji CO2 do atmosfery. Zgodnie z obowiązującymi teraz przepisami członkowie Unii mają zmniejszyć emisję o 20 proc. do 2020 r.; przewodnicząca pracom Unii Dania proponowała redukcję większą o dodatkowe 5 proc. oraz dalsze ograniczenia: o 40 proc. do 2030 r. i 60 proc. do 2040 r. Najwięcej CO2 pochodzi ze spalania węgla, na którym wciąż opiera się polska gospodarka.

Jeszcze Grecja nie zbankrutowała. Większość prywatnych wierzycieli Aten zgodziła się na redukcję ich zadłużenia poprzez zamianę starych obligacji na nowe, opiewające na połowę wartości i mające dłuższy termin wykupu. Zdaniem większości ekonomistów, choć grecki dług zmniejszy się o 105 miliardów euro, jest to wciąż za mało, by uratować pogrążony w kryzysie kraj przed upadkiem.

Słowacja populistów. Wybory parlamentarne w tym kraju zakończyły się zwycięstwem partii Smer: ugrupowanie byłego premiera Roberta Fico, zapowiadające odwrót od reform rynkowych, będzie mogło rządzić samodzielnie.

Masakra w Afganistanie. 16 cywilów, w tym kobiety i dzieci, zostało zastrzelonych przez żołnierzy USA w pobliżu Kandaharu. Świadkowie twierdzą, że sprawcy byli pijani. Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zarzuca Amerykanom morderstwo z premedytacją.

Wyniszczający bój w Partii Republikańskiej. Tak zwany superwtorek, podczas którego delegatów na krajową konwencję wybierano w 10 stanach USA, zakończył się sześciokrotnym zwycięstwem Mitta Romneya – ale także Rick Santorum i Newt Gingrich zdobyli kolejne głosy i wciąż mogą marzyć o nominacji na listopadowe starcie z Barackiem Obamą. Przedłużająca się walka między Republikanami zwiększa szanse obecnego prezydenta USA.

Hollande w Warszawie. Kandydat socjalistów na prezydenta Francji przyjechał do Polski, gdzie wziął m.in. udział w debacie z Aleksandrem Kwaśniewskim w siedzibie „Gazety Wyborczej”. Faworyta zbliżających się wyborów nad Sekwaną nie przyjął premier Donald Tusk, co obserwatorzy stosunków międzynarodowych uznali za faux pas, mimo iż podobnie postępują kanclerz Angela Merkel i premier David Cameron.

Partie niestabilne. Poseł Łukasz Gibała przeszedł z PO do Ruchu Palikota, zmniejszając tym samym przewagę koalicji rządowej w Sejmie do trzech głosów. Jego odejście to kolejny cios dla rządu, po porażce podczas głosowania nad odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy zobowiązującej do zachowania większościowego pakietu akcji w grupie naftowej Lotos (za skierowaniem go do komisji, prócz opozycji, opowiedziało się też kilku posłów PSL, w tym wicepremier Pawlak).

Sondaże stabilne. Po dramatycznym spadku na przełomie roku, PO utrzymała się na poziomie ok. 30 proc. poparcia w sondażu TNS OBOP. Na PiS chce głosować 22 proc., trzecią siłą jest Ruch Palikota z 12 proc., do Sejmu wchodzą też SLD (9 proc.) i PSL (5 proc.).

Prezes koncyliacyjny. Prawnicy Jarosława Kaczyńskiego i Janusza Kaczmarka zawarli ugodę kończącą trzy procesy między nimi za określenia typu „agent śpioch” i uwagi na temat zdrowia psychicznego. Treści ugody nie podano do wiadomości publicznej.

Po wypadku pod Szczekocinami: podejrzany dyżurny ruchu. Prokuratura zamierza postawić zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy przez skierowanie pociągu na niewłaściwy tor 57-letniemu kolejarzowi ze Starzyn. Na razie jego przesłuchanie jest niemożliwe ze względu na stan zdrowia – przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Prokuratura chce zbadać też kwestię odpowiedzialności osób, które dbały o infrastrukturę i organizację pracy.

Niegroźna sól. Sanepid uspokaja konsumentów, przerażonych informacjami ujawnionymi przez telewizję TVN, że producenci żywności dodawali do niej tzw. sól wypadkową, używaną do posypywania dróg. Choć nie spełnia ona norm sanitarnych i nie powinna się znaleźć w obrocie spożywczym, to jej spożycie nie grozi, zdaniem Sanepidu, „możliwością wystąpienia szkodliwych skutków zdrowotnych”.

Bank ludzkiej godności. Józef Głuchowski, emerytowany inżynier i powstaniec warszawski, wytoczył proces bankom PKO BP i Pekao SA, które miały utrudniać mu skorzystanie z toalety. Warszawski sąd uznał, że dobra osobiste klienta banku zostały naruszone, i zasądził na jego rzecz przeprosiny oraz wypłatę odszkodowania.

Zbyt idealna cera. Posłanka SLD Katarzyna Piekarska złożyła do Rady Reklamy wniosek o zakaz rozpowszechniania reklamy podkładu L’Oreal, bo promująca go modelka wygląda, zdaniem posłanki, zbyt doskonale. Sprawa nie ma w Polsce precedensu. W podobnych przypadkach zagraniczne sądy przyznawały rację skarżącym, gdy twórcy reklam przesadzali z zabiegami retuszującymi zdjęcia modelek.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2012