Reklama

O nienawiści – głos polemiczny

O nienawiści – głos polemiczny

11.08.2012
Czyta się kilka minut
„TP” 31/12
P

Praktyki orzeczeń sądów w sprawach o oszczerstwa są często kuriozalne, a wydawnictwa o proweniencji rynsztokowej (zarówno marginalne, jak i te od lat znakomicie umiejscowione na rynku prasowym), mają w Polsce już ponad 20-letnią, długą tradycję. Nic nie usprawiedliwia tak haniebnych praktyk, jak te opisane przez „TP”. Tym niemniej, podobnie jak pani Ewa Łętowska, uważam, że istniejące w Polsce mechanizmy prawne wystarczają, aby przed oszczercami się bronić. Problem leży w działalności sądów, a nie w koślawym prawie.

Co więcej: pomysł wprowadzania ustawy ścigającej z urzędu tzw. mowę nienawiści uważam za niebezpieczny. Określenie tego, co jest, a co nie jest „mową nienawiści”, jest z punktu widzenia prawa zbyt nieokreślone, aby z urzędu angażować do tego sądy. Zbyt wiele też będzie pokus, aby wykorzystać taką ustawę do zamykania ust oponentom władzy – centralnej, lokalnej,...

1622

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]