Reklama

Nowy Górecki

Nowy Górecki

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Zmarły w 2010 r. kompozytor Henryk Mikołaj Górecki rozpoczął właśnie drugie życie.
P

Przed tygodniem w Londynie doszło do premiery IV Symfonii, którą pozostawił w wersji niedokończonej, skróconej partytury (wyciąg fortepianowy). Dzieło – zgodnie z wolą ojca i według jego wskazówek – uzupełnił jego syn, Mikołaj – również kompozytor. Była to zapewne najbardziej w świecie oczekiwana z premier dzieł, które Górecki pozostawił po sobie. W końcu jego poprzednia, III Symfonia stała się globalnym hitem: nigdy nie zdarzyło się, by płyta z dziełem współczesnego kompozytora muzyki poważnej przekroczyła pułap miliona sprzedanych egzemplarzy. Nikt nawet nie marzy o takim pułapie. Oczekując polskiej premiery Czwartej, można jej posłuchać, korzystając ze strony internetowej dziennika „Guardian”. Tak, to jest czysty Górecki, zwodniczo prosty, ekspresyjny i gorący w duchu.
Na płytach jest już natomiast inny zbiór dzieł Góreckiego. W domu kompozytora odnaleziono po jego śmierci...

2026

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]