Reklama

Nowy Bach przyjechał

Nowy Bach przyjechał

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Ostatecznie upadają mity o niedocenieniu, zapomnieniu i frustracji Jana Sebastiana Bacha. W ówczesnym świecie był on autorytetem i celebrytą.
N

Nie jest może czymś niezwykłym postawienie na półce czwartej książki o Janie Sebastianie Bachu. Ale jeżeli trzy z nich są po polsku? Jak to możliwe – w kraju, w którym taki np. Beethoven nie doczekał się jeszcze ani jednego rzetelnego omówienia twórczości, zaś najbliżsi koledzy „naszego” Chopina, Schumann i Liszt, do tej pory nie otrzymali słowa komentarza? Jeśli ktoś wątpi w doniosłość i wyjątkowość pozycji Bacha – sam ten fakt powinien dać mu do myślenia.

Oazy

Parę lat temu namawiałem Polskie Wydawnictwo Muzyczne do wznowienia w tańszej edycji wiekopomnej książki „Johann Sebastian Bach” pióra Alberta Schweitzera – jako klasyka, z którym każde pokolenie powinno móc się zapoznać. Jednak klasycy, zwłaszcza naukowi, starzeją się niekiedy dziwnie prędko: choć szereg interpretacji Schweitzera oraz samo jego spojrzenie wciąż ma wielką wartość, to cała...

6747

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]