Reklama

Nigeria: orgia zabijania

Nigeria: orgia zabijania

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Somalia, Mali, Nigeria: o tych afrykańskich krajach przyjęło się mówić jako o „pasie dziesiątego równoleżnika”.
C

Choć politycznie i kulturowo wiele je dzieli, łączy jedno: agresywny, polityczny i zorganizowany islam domagający się wyłączności i uderzający we wszystkich, którzy stają mu na drodze – i w struktury państwowo-społeczne, i w chrześcijan, i animistów. W Mali i Somalii islamiści są ostatnio w defensywie, dzięki zewnętrznej interwencji – francuskiej (Mali) i kenijskiej (Somalia). Niedawny zamach w Nairobi, zorganizowany przez somalijskich islamistów i reklamowany jako odwet, dowodzi skuteczności kenijskiej armii. Jeśli potwierdzą się informacje o udziale zagranicznych „bojowników”, dowodzi też skali umiędzynarodowienia tego, co dzieje się w owym „pasie dziesiątego równoleżnika”.
Nigeria to inny przypadek – trudniejszy. Ten postkolonialny zlepek – najludniejszy kraj Afryki (155 mln), podzielony na 300 grup etnicznych, 250 języków i kilka religii (50 proc. to chrześcijanie różnych...

2119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]