Reklama

Niebożątka

Niebożątka

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
u

uwielbiam, gdy Kościół strzela sobie w stopę. A czasem nawet nie w stopę, tylko między oczy. Lubuję się w sytuacjach, gdy pacjenci doznają bolesnych zranień, a słudzy Nieprzyjaciela – zamiast spieszyć z kojącym balsamem – wciskają w rany brudne paluchy i posypują solą. To takie cudowne, że nawet bezbrzeżnie cierpiącemu pacjentowi można zawsze jeszcze ciut dokręcić śrubę.
To wprawdzie niestety nie był dogmat, ale przez wieki konsekwentnie nauczano, jakoby zmarła bez chrztu dzieciarnia trafiała do limbus puerorum, czyli otchłani. A czymże jest, pytasz drogi Piołunie, owa otchłań? Otóż uczeni teologowie oświadczyli, że to część naszego piekła, ale nikt tam mąk nie doznaje, za to nie widzi Nieprzyjaciela, nie może z Nim obcować twarzą w twarz. Generalnie rzecz biorąc: zbawienie na pół gwizdka, towar wybrakowany, kategoria D. A to i tak miała być wielka łaska, bo nie brakowało...

4186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]