Nelson Mandela

Kalendarium życia

10.12.2013

Czyta się kilka minut

18 lipca 1918: w wiosce Mvezo w krainie Thembu, wchodzącej w skład rządzonej przez białych Unii Południowoafrykańskiej, przychodzi na świat Rolihlahla Mandela. Siedem lat później biała nauczycielka w misyjnej szkole nadaje mu imię Nelson, które potem Mandela przyjmuje też na chrzcie.


1941: pragnąc uniknąć ożenku, jaki zaplanowała dla niego rodzina, Mandela porzuca studia prawnicze i ucieka do Johannesburga. Tam wkrótce zapisuje się do Afrykańskiego Kongresu Narodowego; po kilku latach staje się jednym z jego głównych przywódców.


1952: ukończywszy studia prawnicze, Mandela otwiera (wraz z przyjacielem Oliverem Tambo) pierwszą czarną kancelarię adwokacką w Johannesburgu.


1960: w miasteczku Sharpeville pod Johannesburgiem policja krwawo tłumi protest czarnych; ginie 69 osób, setki są ranne. Na wieść o tym w kraju wybuchają rozruchy, a biały rząd ogłasza stan wyjątkowy i delegalizuje ANC i inne organizacje wyzwoleńcze czarnych.


1961: uniewinniony w procesie o zdradę, Mandela otrzymuje zadanie stworzenia partyzanckiej armii ANC i zostaje mianowany jej pierwszym dowódcą.


1962: Mandela wyjeżdża potajemnie z kraju w podróż po Afryce, by zabiegać o pieniądze i polityczne wsparcie dla partyzanckiej wojny w RPA. Zatrzymuje się w Etiopii, by przejść półroczne szkolenie wojskowe. Ale zaledwie po dwóch miesiącach przerywa kurs i wraca do kraju na wezwanie towarzyszy. Wkrótce po powrocie zostaje aresztowany i skazany na 5 lat wi ęzienia za podburzanie do strajku i nielegalne przekroczenie granicy.


1963: Mandela odbywa wyrok na wyspie Fok pod Kapsztadem, gdy w wyniku policyjnej obławy na farmie pod Johannesburgiem aresztowane zostaje całe kierownictwo ANC. Przywieziony na proces z wyspy Fok, Mandela zostaje oskarżony o działalność wywrotową i spisek, mający wzniecić zbrojną rebelię i wojnę domową. Zostaje skazany na dożywotnie zesłanie na Fok.


1976: w Soweto młodzież wywołuje uliczne powstanie, które wkrótce przenosi się na inne czarne osiedla.


1980: przywódcy ANC postanawiają, by uwolnienie Mandeli uczynić sztandarowym hasłem ich politycznej walki z apartheidem.


1986: w Soweto i innych czarnych osiedlach wybucha nowe uliczne powstanie, a biały rząd ogłasza stan wyjątkowy. Mandela pisze w więzieniu list do białego rządu z ofertą rokowań pokojowych.


1989: Mandela sekretnie spotyka się z białym prezydentem Bothą, a następnie z de Klerkiem, który obalił Bothę w wyniku pałacowego przewrotu.


1990: na początku lutego de Klerk odwołuje ustrój apartheidu, a 11 lutego, po 27 latach więzienia, Mandela wychodzi na wolność.


1991: początek rozmów „okrągłego stołu” między przedstawicielami czarnych i białych w sprawie przyszłego ustroju kraju i pierwszych wolnych wyborów.


1993: zabójstwo Chrisa Haniego; pół roku później Mandela i de Klerk zostają laureatami Pokojowego Nobla.


1994: w pierwszych wolnych wyborach zwycięża ANC, Mandela zostaje pierwszym czarnym prezydentem RPA.


1999: Mandela składa urząd prezydenta i przechodzi na polityczną emeryturę.


2010: po raz pierwszy w historii piłkarskie Mistrzostwa Świata rozgrywane są na Czarnym Lądzie, w Południowej Afryce. Mandela po raz ostatni pojawia się publicznie tuż przed finałowym meczem i oficjalnym zakończeniem turnieju.


5 grudnia 2013: po długiej chorobie Mandela umiera w swoim domu w Johannesburgu. Zgodnie z jego wolą zostanie pochowany w wiosce Qunu, gdzie się wychował, na rodzinnym cmentarzu, gdzie spoczywają jego rodzice, siostra, a także dwaj synowie i córka.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2013