Reklama

Nekropolia za dwa złote

Nekropolia za dwa złote

10.08.2014
Czyta się kilka minut
W Zakopanem pogoda cmentarna i za wszystko trzeba płacić. Od tego sezonu nawet za wstęp do kościoła i na cmentarz.
Przed wejściem na cmentarz na Pęksowym Brzyzku, sierpień 2014 r. Fot. Bartek Dobroch
D

Decyzja proboszcza budzi kontrowersje. Wszystkich zaskoczyła, nie tylko turystów. 12 czerwca na drewnianym płocie przy ulicy Kościeliskiej pojawiła się informacja: „wprowadza się bilety wstępu na teren zabytkowy tj. Stary Kościół i cmentarz na Pęksowym Brzysku” (pisownia oryginalna). W zawierającym błąd ogłoszeniu chodziło oczywiście o objęcie obowiązkową opłatą zwiedzania Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, jednej z pięciu najważniejszych polskich nekropolii narodowych, miejsca spoczynku m.in. Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Witkiewicza, Tytusa Chałubińskiego i Kornela Makuszyńskiego.
W przeciwieństwie do warszawskich Powązek i krakowskich Rakowic, które mają status komunalnych, ten zakopiański jest cmentarzem parafialnym, pieczę nad nim sprawuje więc proboszcz ks. Bogusław Filipiak. Opłata jest symboliczna, ale obowiązkowa – wynosi 2 zł dla dorosłych, złotówkę...

9583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]