Reklama

Ładowanie...

Milczenie jest złotem

05.03.2013
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, właśnie szykuję się na podróż do Rzymu. Na konklawe jadę pełen optymizmu, a jednocześnie – spokojny, że nad Wisłą sprawy idą właściwym torem.
O

Osiągnęliśmy już taki stopień nasycenia nienawiścią, że martwić się nie ma właściwie o co. Plon jest stukrotny, będzie tysiąckrotny. I chociaż oczywiście nie zmieniam mego zdania o człowieku jako bycie generalnie poronionym, akurat w tym właśnie kraju raz po raz popadam w zdumienie niedalekie wręcz od podziwu. Proszę, proszę – istota wprawdzie haniebnie niedoskonała, ontologiczna pokraka i pomyłka, a jednak potrafi się zbliżyć do naszych standardów...
Zatem jestem spokojny. To stan prawdziwie diabelski. Czyż asystując nieraz do Mszy, siedząc pod amboną albo w przyjemnym mroku i zaciszu konfesjonału, zauważyłeś, że recytujący modły klecha wciąż wspomina o pokoju, a nie spokoju?
To rozróżnienie fundamentalne, o którym zawsze powinieneś pamiętać. Nieprzyjaciel obdarza pokojem, diabeł – spokojem. Choć zwą nas siewcami niepokoju, w gruncie rzeczy jesteśmy, drogi Piołunie,...

4099

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]