Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Milczenie jest złotem

Milczenie jest złotem

05.03.2013
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, właśnie szykuję się na podróż do Rzymu. Na konklawe jadę pełen optymizmu, a jednocześnie – spokojny, że nad Wisłą sprawy idą właściwym torem.
O

Osiągnęliśmy już taki stopień nasycenia nienawiścią, że martwić się nie ma właściwie o co. Plon jest stukrotny, będzie tysiąckrotny. I chociaż oczywiście nie zmieniam mego zdania o człowieku jako bycie generalnie poronionym, akurat w tym właśnie kraju raz po raz popadam w zdumienie niedalekie wręcz od podziwu. Proszę, proszę – istota wprawdzie haniebnie niedoskonała, ontologiczna pokraka i pomyłka, a jednak potrafi się zbliżyć do naszych standardów...
Zatem jestem spokojny. To stan prawdziwie diabelski. Czyż asystując nieraz do Mszy, siedząc pod amboną albo w przyjemnym mroku i zaciszu konfesjonału, zauważyłeś, że recytujący modły klecha wciąż wspomina o pokoju, a nie spokoju?
To rozróżnienie fundamentalne, o którym zawsze powinieneś pamiętać. Nieprzyjaciel obdarza pokojem, diabeł – spokojem. Choć zwą nas siewcami niepokoju, w gruncie rzeczy jesteśmy, drogi Piołunie,...

4099

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]